Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleœnica Nagrody, wyróżnienia i podziękowania dla Urzędu Gminy Oleœnica Elektroniczne Biuro Obsługi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / Finanse
Katalog informacji ABC Finansów
 A 
 Ľ 
 B 
 C 
 D 
 E 
 F 
 G 
 I 
 J 
 K 
 L 
 M 
 N 
 O 
 P 
 Q 
 R 
 S 
 Ś 
 U 
 W 
 Z 

  Szukaj hasła
 Szukaj:  

  Bankową obsługę budżetu wykonuje
Bank Spółdzielczy w Oleśnicy  
Bankowość elektroniczna  
Rachunki bankowe  
 

 Od początku roku do końca I kw. 2010
Kw.: rok:
DochodyWydatkiWynik
30.312.297 37.759.694 -7.447.397 
8.150.450 6.093.050 2.057.400  


      Plan (po zmianach)
      Wykonanie
 
  Kliknij aby zobaczyć więcej  »

Inwestycje jednostek samorządu terytorialnego (in.j.sam.)
Ostatnia zmiana: 2006-10-27 14:44:02 przez Lewański Dariusz, odsłon: 831
Inwestycje jednostek samorządu terytorialnego (in.j.sam.) - to wydatki na zakup lub wytworzenie materialnych składników majątku niezbędnych dla jednostek samorządu terytorialnego (j.s.t.) do realizacji zadań ustawowych; działalność inwestycyjna polega na zwiększeniu bądź modernizacji istniejących środków trwałych, bądź tworzeniu nowych drogą ponoszenia nakładów finansowych na inwestycje; j.s.t. mogą zgodnie z prawem realizować programy inwestycyjne niezbędne do zaspokojenia potrzeb społeczności lokalnej, np. tworzenie lub rozbudowa infrastruktury, ochrona środowiska, utrzymanie obiektów opieki zdrowotnej i społecznej oświaty oraz obiektów sportowych. Przygotowanie programu inwestycyjnego j.s.t. jest częścią planowania długoterminowego, ale i rocznego w ramach budżetu. Elementy te powinny być odzwierciedlone w uchwałach proceduralnych w sprawie opracowywania i uchwalania budżetu j.s.t.

In.j.sam. mogą być finansowane z następujących źródeł:

  • bieżących dochodów,
  • nadwyżek budżetowych z lat ubiegłych,
  • pożyczek i kredytów bankowych długoterminowych, z zastrzeżeniem, że ich spłata wraz z odsetkami nie przekroczy 15 proc. planowanych dochodów,
  • dotacji celowych otrzymywanych z budżetu państwa,
  • środków otrzymanych ze źródeł pozabudżetowych,
  • środków z udziałów ludności w formie pieniężnej bądź w formie wkładu pracy własnej,
  • środków od innych podmiotów, np. fundacji,
  • emisji obligacji.

Zapotrzebowanie na inwestycje w większości j.s.t. przekracza dostępne zasoby na ich sfinansowanie, dlatego jednostki te powinny wziąć pod uwagę ryzyko zadłużenia. Podstawowym ryzykiem dla j.s.t jest tworzenie zadłużenia na kolejne lata, które może być spłacone poprzez obniżenie wydatków bieżących. J.s.t. może nie być w stanie sfinansować inwestycji w przyszłości z powodu zaległego zadłużenia. W związku z tym należy przestrzegać ustawowego limitu spłaty kredytu jako maksymalnego w danym roku. Zasadniczym aktem ustalającym wysokość środków przeznaczonych na inwestycje oraz określenia źródła pozyskiwania środków finansowych powinna być uchwała organu stanowiącego, uchwalająca budżet na dany rok budżetowy wraz z niezbędnymi dokumentami analitycznymi (plan rzeczowo-finansowy), z których wynikałyby dokładne informacje odnośnie inwestycji in.j.sam.

 

     
   
 
Serwis zgodny z specyfikacją HTML 4.01
Arkusze stylów zgodne z specyfikacją CSS
:: Prywatność :: Nota prawna :: CopyrightUrząd Gminy Oleśnica - operator i właściciel strony Hosted byProvider - dostawca usług internetowych Created byeFabrika - kreator strony internetowej Statystyki Stronę monitoruje stat24