Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleśnica Wideotďż˝umacz Elektroniczne Biuro Obsďż˝ugi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / Prawo w gminie


Kalendarz na Maj 2023:

PnWtŚrCzPtSoN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Dziś mamy 148 dzień roku
do końca pozostało 217 dni
Znak zodiaku:BliĄnięta
Prawo w gminie

Mieszkańcy gminy Oleśnica zamieszkali na terytorium gminy Oleśnica tworzą Wspólnotę Samorządową. O ustroju gminy stanowi ustawa z dnia 8 marca 1990 o samorządzie gminnym oraz uchwalany przez Radę Gminy Olesnica statut. Gmina Olesnica posiada osobowość prawną a do zakresu jej działania należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, które nie są zastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Mieszkańcy podejmują rozstrzygnięcia w głosowaniu powszechnym poprzez wybory i referendum lub za pośrednictwem organów gminy.

Organami Gminy Oleśnica są :

Działalność organów gminy jest jawna. Rada Gminy jest organem stanowiącym i kontrolnym. Rada podejmuje uchwały, które zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady. Rada decyduje o priorytetowych sprawach dla życia mieszkańców i sprawnego funkcjonowania gminy. Podjęcie bądź odrzucenie uchwały poprzedza określona ścieżka legislacyjna od przygotowania projektu uchwały, poprzez opiniowanie go, wnoszenie poprawek i autopoprawek, dyskusji w trakcie sesji i ostatecznej decyzji poprzez demokratyczne głosowanie. Podjęte uchwały są kierowane w celu kontroli ich zgodności z prawemw do wojewody i Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Organem wykonawczym gminy jest Wójt Gminy. Wójt wykonuje uchwały Rady i zadania Gminy określone przepisami prawa przy pomocy Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych.

Do zadań Wójta między innymi należy przygotowywanie projektów uchwał Rady Gminy, określenie sposobu wykonywania uchwał, gospodarowania mieniem komunalnym, wykonanie budżetu, zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.

Wójt reprezentuje gminę na zewnątrz i kieruje jej bieżącymi sprawami. Wójt podejmuje decyzje w formie zarządzeń, pism okólnych i poleceń służbowych, może także upoważnić swoich pracowników urzędu do wydawania w jego imieniu decyzji w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej.