Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleœnica Nagrody, wyróżnienia i podziękowania dla Urzędu Gminy Oleœnica Elektroniczne Biuro Obsługi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / Prawo w gminie


Kalendarz na Grudzień 2019:

PnWtŚrCzPtSoN
1
2 3 4 5 6 7 8
9 1011 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Dziś mamy 344 dzień roku
do końca pozostało 21 dni
Znak zodiaku:Strzelec
Prawo w gminie

Mieszkańcy gminy Oleśnica zamieszkali na terytorium gminy Oleśnica tworzą Wspólnotę Samorządową. O ustroju gminy stanowi ustawa z dnia 8 marca 1990 o samorządzie gminnym oraz uchwalany przez Radę Gminy Olesnica statut. Gmina Olesnica posiada osobowość prawną a do zakresu jej działania należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, które nie są zastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Mieszkańcy podejmują rozstrzygnięcia w głosowaniu powszechnym poprzez wybory i referendum lub za pośrednictwem organów gminy.

Organami Gminy Oleśnica są :

Działalność organów gminy jest jawna. Rada Gminy jest organem stanowiącym i kontrolnym. Rada podejmuje uchwały, które zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady. Rada decyduje o priorytetowych sprawach dla życia mieszkańców i sprawnego funkcjonowania gminy. Podjęcie bądź odrzucenie uchwały poprzedza określona ścieżka legislacyjna od przygotowania projektu uchwały, poprzez opiniowanie go, wnoszenie poprawek i autopoprawek, dyskusji w trakcie sesji i ostatecznej decyzji poprzez demokratyczne głosowanie. Podjęte uchwały są kierowane w celu kontroli ich zgodności z prawemw do wojewody i Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Organem wykonawczym gminy jest Wójt Gminy. Wójt wykonuje uchwały Rady i zadania Gminy określone przepisami prawa przy pomocy Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych.

Do zadań Wójta między innymi należy przygotowywanie projektów uchwał Rady Gminy, określenie sposobu wykonywania uchwał, gospodarowania mieniem komunalnym, wykonanie budżetu, zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.

Wójt reprezentuje gminę na zewnątrz i kieruje jej bieżącymi sprawami. Wójt podejmuje decyzje w formie zarządzeń, pism okólnych i poleceń służbowych, może także upoważnić swoich pracowników urzędu do wydawania w jego imieniu decyzji w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej.

     
   
 
Serwis zgodny z specyfikacją HTML 4.01
Arkusze stylów zgodne z specyfikacją CSS
:: Prywatność :: Nota prawna :: CopyrightUrząd Gminy Oleśnica - operator i właściciel strony Hosted byProvider - dostawca usług internetowych Created byeFabrika - kreator strony internetowej Statystyki Stronę monitoruje stat24