Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleœnica Nagrody, wyróżnienia i podziękowania dla Urzędu Gminy Oleœnica Elektroniczne Biuro Obsługi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / Oświata / Różne


Kalendarz na Grudzień 2018:

PnWtŚrCzPtSoN
1 2
3 4 5 6 7 8 9
1011 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Dziś mamy 344 dzień roku
do końca pozostało 21 dni
Znak zodiaku:Strzelec
Szkoła Podstawowa w Smolnej
PracownicyKonkursy i wydarzeniaSportZajęcia pozalekcyjneWycieczkiRóżne
Różne

Lekcja samorządności

W naszej szkole już od klasy I dzieci uczą się współdziałania i samorządności. Zgodnie z ordynacją wyborczą najpierw wybierane są samorządy klasowe, które tworzą Forum Uczniowskie. Każdy członek Forum ma prawo kandydować w wyborach do Rady Samorządu Uczniowskiego. W powszechnym, bezpośrednim, równym i tajnym głosowaniu społeczność uczniowska wybiera przewodniczącego SU i 3 członków rady.

 

5 października 2004 roku w naszej szkole odbyły się wybory, poprzedzone dwutygodniową kampanią wyborczą. Do rady SU kandydowało 9 uczniów. Kandydaci namawiali całą społeczność uczniowską do oddania głosu na siebie. Na szkolnym korytarzu pojawiły się plakaty wyborcze, na których przedstawiali siebie i  swój program działania,  były rozdawane ulotki. Zainteresowanie kampanią było wielkie. Uczniowie mogli się dowiedzieć o rożnych ciekawych pomysłach i rozwiązaniach, które pomogą urozmaicić szkolne życie. Na samorządowej gazetce pojawiło się wspólne zdjęcie kandydatów do rady SU. Na wspólnym zebraniu  powołano do życia Szkolną Komisję Wyborcza, w skład której weszło 5 uczniów. Komisja zajęła się przygotowaniem list wyborczych i kart do glosowania. W dniu wyborów panowała cisza wyborcza i nie można było już  namawiać do głosowania. Podczas  wyborów Szkolna Komisja Wyborcza czekała na poszczególne klasy w starannie przygotowanym i uroczyście wyglądającym lokalu wyborczym (szkolny korytarz). Wybory przebiegały sprawnie wg przygotowanego harmonogramu. Każdy uczeń klas I-VI własnoręcznym podpisem potwierdzał  odbiór karty wyborczej. Następnie za specjalnym parawanem oddawał swoje glosy. Po zakończonym glosowaniu komisja otworzyła urnę wyborczą i wyjęła karty do głosowania. Następnie skrupulatnie policzyła oddane glosy. Cztery pierwsze osoby weszły do Rady SU. Na pierwszym spotkaniu nowi członkowie Rady SU wybrali spośród siebie  przewodniczącego, zastępcę, sekretarza i skarbnika.

 

W tym roku szkolnym skład Rady SU przedstawia się następująco:
Przewodnicząca - Arletta Pomorska
Zastępca - Piotr Czerniecki
Sekretarz - Sandra Dąbrowska
Skarbnik - Kamil Kopeć

Wybory do Rady SU były dla uczniów prawdziwą lekcją samorządności. Już od najmłodszych lat przybliżamy uczniom ten problem, aby w przyszłości chcieli skorzystać ze swojego obywatelskiego prawa i wpływać na losy kraju, w którym żyją.
  
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Ewa Matyszczak

     
   
 
Serwis zgodny z specyfikacją HTML 4.01
Arkusze stylów zgodne z specyfikacją CSS
:: Prywatność :: Nota prawna :: CopyrightUrząd Gminy Oleśnica - operator i właściciel strony Hosted byProvider - dostawca usług internetowych Created byeFabrika - kreator strony internetowej Statystyki Stronę monitoruje stat24