Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleœnica Nagrody, wyróżnienia i podziękowania dla Urzędu Gminy Oleœnica Elektroniczne Biuro Obsługi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / Oświata / Różne


Kalendarz na Marzec 2019:

PnWtŚrCzPtSoN
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Dziś mamy 83 dzień roku
do końca pozostało 282 dni
Znak zodiaku:Baran
Szkoła Podstawowa w Smolnej
PracownicyKonkursy i wydarzeniaSportZajęcia pozalekcyjneWycieczkiRóżne
Różne

Lekcja samorządności

W naszej szkole już od klasy I dzieci uczą się współdziałania i samorządności. Zgodnie z ordynacją wyborczą najpierw wybierane są samorządy klasowe, które tworzą Forum Uczniowskie. Każdy członek Forum ma prawo kandydować w wyborach do Rady Samorządu Uczniowskiego. W powszechnym, bezpośrednim, równym i tajnym głosowaniu społeczność uczniowska wybiera przewodniczącego SU i 3 członków rady.

 

5 października 2004 roku w naszej szkole odbyły się wybory, poprzedzone dwutygodniową kampanią wyborczą. Do rady SU kandydowało 9 uczniów. Kandydaci namawiali całą społeczność uczniowską do oddania głosu na siebie. Na szkolnym korytarzu pojawiły się plakaty wyborcze, na których przedstawiali siebie i  swój program działania,  były rozdawane ulotki. Zainteresowanie kampanią było wielkie. Uczniowie mogli się dowiedzieć o rożnych ciekawych pomysłach i rozwiązaniach, które pomogą urozmaicić szkolne życie. Na samorządowej gazetce pojawiło się wspólne zdjęcie kandydatów do rady SU. Na wspólnym zebraniu  powołano do życia Szkolną Komisję Wyborcza, w skład której weszło 5 uczniów. Komisja zajęła się przygotowaniem list wyborczych i kart do glosowania. W dniu wyborów panowała cisza wyborcza i nie można było już  namawiać do głosowania. Podczas  wyborów Szkolna Komisja Wyborcza czekała na poszczególne klasy w starannie przygotowanym i uroczyście wyglądającym lokalu wyborczym (szkolny korytarz). Wybory przebiegały sprawnie wg przygotowanego harmonogramu. Każdy uczeń klas I-VI własnoręcznym podpisem potwierdzał  odbiór karty wyborczej. Następnie za specjalnym parawanem oddawał swoje glosy. Po zakończonym glosowaniu komisja otworzyła urnę wyborczą i wyjęła karty do głosowania. Następnie skrupulatnie policzyła oddane glosy. Cztery pierwsze osoby weszły do Rady SU. Na pierwszym spotkaniu nowi członkowie Rady SU wybrali spośród siebie  przewodniczącego, zastępcę, sekretarza i skarbnika.

 

W tym roku szkolnym skład Rady SU przedstawia się następująco:
Przewodnicząca - Arletta Pomorska
Zastępca - Piotr Czerniecki
Sekretarz - Sandra Dąbrowska
Skarbnik - Kamil Kopeć

Wybory do Rady SU były dla uczniów prawdziwą lekcją samorządności. Już od najmłodszych lat przybliżamy uczniom ten problem, aby w przyszłości chcieli skorzystać ze swojego obywatelskiego prawa i wpływać na losy kraju, w którym żyją.
  
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Ewa Matyszczak

     
   
 
Serwis zgodny z specyfikacją HTML 4.01
Arkusze stylów zgodne z specyfikacją CSS
:: Prywatność :: Nota prawna :: CopyrightUrząd Gminy Oleśnica - operator i właściciel strony Hosted byProvider - dostawca usług internetowych Created byeFabrika - kreator strony internetowej Statystyki Stronę monitoruje stat24