Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleœnica Nagrody, wyróżnienia i podziękowania dla Urzędu Gminy Oleœnica Elektroniczne Biuro Obsługi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / Gmina / Symbole Gminy


Kalendarz na Sierpień 2020:

PnWtŚrCzPtSoN
1 2
34 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Dziś mamy 216 dzień roku
do końca pozostało 150 dni
Znak zodiaku:Lew
Symbole Gminy

Herb Gminy

Herb gminy jest charakterystycznym znakiem wspólnoty samorządowej. Herb wyraża wspólne dla wszystkich mieszkańców gminy ideały, wartości jak również tradycję lokalną, przy tym otacza go dostojeństwo i honor. Jednocześnie poza swą funkcją heraldyczną staje się elementem promocyjnym, wyróżniającym gminę spośród innych jednostek samorządu terytorialnego, tworząc tym samym system identyfikacji wizualnej.

Gmina Oleśnica, zgodnie z uchwałą Rady Gminy Oleśnica Nr 71/XVII/95 z dnia 10 listopada 1995 roku, posługuje się dwoma wersjami herbu: Herbem Gminy Oleśnica, zwanym w uproszczeniu – małym oraz Herbem Uroczystym Gminy Oleśnica, zwanym w uproszczeniu – dużym. Herb uroczysty jest zwieńczony mitrą książęcą, posiada trzymacze w postaci lwów oraz wstęgę z napisem Gmina Oleśnica. Herb uroczysty stosuje się w przypadkach wymagających podkreślenia uroczystego charakteru.

Herb Gminy Oleśnica Uroczysty Herb Gminy Oleśnica

Herb Gminy Oleśnica, jako gminy okalającej miasto Oleśnicę, a swym obszarem dawniej będącej najbliższym i podstawowym trzonem ziem wokół grodu, a potem zamku, jako siedziby księstwa oleśnickiego, powstał w oparciu o pierwszą znaną dziś pieczęć wybitą w Oleśnicy w 1310 r.


Odrys odcisku pieczęci z 1310r. zamieszczony
w książce „Oleśnica” Marii Starzewskiej s.12

Herbem Gminy Oleśnica jest tarcza w formie staro francuskiej, zbliżona do stosowanych w wieku XIII na Śląsku. Tarcza jest barwiona na dwie barwy – jedna nad drugą. Górna część pola tarczy jest w barwie ciemnej czerwieni, dolna część jest barwą metalu – złota. Godłem Gminy Oleśnica jest czarny, piastowski, dolnośląski orzeł, ze srebrną przepaską poprzez łuk skrzydeł (na złotym polu), wzlatujący i wpatrzony w srebrzysty półksiężyc, rożkami zwrócony ku górze (na czerwonym polu), ze srebrnym łacińskim krzyżem po środku. Krzyż po bokach jest pod skosem osłonięty (uskrzydlony) złotymi kłosami żyta, prześwitującymi czerwienią tła. Różki półksiężyca są zwieńczone sześciopromiennymi (naturalistycznymi) złotymi gwiazdami, stojącymi jednym z promieni na szczycie (ostrzu) rożka księżyca. Kolorystycznie herb zamyka się barwami: dwa metale srebro i złoto oraz kolor czerwieni i czerń.

Kolejne wprowadzone elementy mają na celu udostojnienie herbu. Nad tarczą herbową wije się czerwona wstęga, ze srebrnym napisem: Gmina - Oleśnica - Gmina. Bezpośrednio nad wstęgą, wieńcząc tarczę, znajduje się złota mitra książęca z czerwonym wyłożeniem i czerwonymi zdobiącymi kamieniami. Czerwień zarówno wstęgi jak i materiału w mitrze jest taka sama jak w górnej części pola tarczy herbowej. Po obu stronach tarczy znajdują się (w suporcie) dwa złote lwy, zwrócone postaciami i głowami w stronę tarczy, ujmując ją pazurami górą i bokiem – każdy z nich.

Herb Gminy Oleśnica
Format Pobierz Opis
http://www.olesnica.wroc.pl//galeria/ikonki/ico_png.png Herb Gminy Oleśnica (PNG) herb bez tła
http://www.olesnica.wroc.pl//galeria/ikonki/ico_jpg.png Herb Gminy Oleśnica (JPG) herb z tłem w kolorze białym
http://www.olesnica.wroc.pl//galeria/ikonki/ico_cdr.png Herb Gminy Oleśnica (CDR) krzywe zapisane w Corel X5
http://www.olesnica.wroc.pl//galeria/ikonki/ico_eps.png Herb Gminy Oleśnica (EPS) krzywe zapisane w PostScript

Uroczysty Herb Gminy Oleśnica
Format Pobierz Opis
http://www.olesnica.wroc.pl//galeria/ikonki/ico_png.png Uroczysty Herb Gminy Oleśnica (PNG) herb bez tła
http://www.olesnica.wroc.pl//galeria/ikonki/ico_jpg.png Uroczysty Herb Gminy Oleśnica (JPG) herb z tłem w kolorze białym
http://www.olesnica.wroc.pl//galeria/ikonki/ico_cdr.png Uroczysty Herb Gminy Oleśnica (CDR) krzywe zapisane w Corel X5
http://www.olesnica.wroc.pl//galeria/ikonki/ico_eps.png Uroczysty Herb Gminy Oleśnica (EPS) krzywe zapisane w PostScript

Logo Gminy

Logotyp Gminy Oleśnica został przyjęty Uchwałą nr X/58/11 Rady Gminy Oleśnica w sprawie przyjęcia logo Gminy Oleśnica oraz zasad używania logo Gminy Oleśnica.

Logotyp staje się identyfikacją wizualną Gminy Oleśnica oraz uzupełnieniem podstawowego symbolu gminy, jakim pozostaje herb, którego kształt wprowadzono uchwałą Rady Gminy Oleśnica Nr 71/XVII/95 z dnia 10 listopada 1995 roku. Logotyp jest zgodny z zasadami tworzenia nowoczesnych znaków graficznych regionów geograficznych i administracyjnych. Logotyp Gminy Oleśnica w swoim wyrazie jest lekki i przyjazny. Znak tego typu charakteryzuje się nieco abstrakcyjną, lekką kompozycją, stworzoną płynnymi, dynamicznymi liniami i czystymi kolorami. Idea tworzenia znaku graficznego dla Gminy Oleśnica polegała na dobraniu prostych form i podstawowych kolorów wynikających z charakteru naszego obszaru. Kolory zawarte w logotypie występują w herbie Gminy Oleśnica.

Zaleca się aby analogicznie do herbu używać nowego logotypu na zasadzie poszanowania i z należytą czcią. W praktyce logotyp znajdzie zastosowanie przede wszystkim w tych przedsięwzięciach, które przyczyniają się do szeroko rozumianej promocji Gminy Oleśnica.

Uchwałą Nr X/58/11 Rady Gminy Oleśnica w dniu 8 lipca 2011 r. została przyjęta identyfikacja wizualna logo Gminy Olesnica, która zawiera zbiór stanowiący opracowanie w formie wizualno-tekstowej zasad używania logo w wielu sytuacjach - ekspozycji logo na różnych polach eksploatacji.

Uchwała nr X/58/11 Rady Gminy Oleśnica w sprawie przyjęcia logo Gminy Oleśnica oraz zasad używania logo Gminy Oleśnica.

Logo Gminy Oleśnica
Format Pobierz Opis
http://www.olesnica.wroc.pl//galeria/ikonki/ico_png.png Logo Gminy Oleśnica (PNG) logo bez tła
http://www.olesnica.wroc.pl//galeria/ikonki/ico_jpg.png Logo Gminy Oleśnica (JPG) logo z tłem w kolorze białym
http://www.olesnica.wroc.pl/galeria/ikonki/ico_ai.png Logo Gminy Oleśnica (AI) krzywe zapisane w Adobe InDesign
http://www.olesnica.wroc.pl//galeria/ikonki/ico_cdr.png Logo Gminy Oleśnica (CDR) krzywe zapisane w Corel X5
http://www.olesnica.wroc.pl//galeria/ikonki/ico_eps.png Logo Gminy Oleśnica (EPS) krzywe zapisane w PostScript

     
   
 
Serwis zgodny z specyfikacją HTML 4.01
Arkusze stylów zgodne z specyfikacją CSS
:: Prywatność :: Nota prawna :: CopyrightUrząd Gminy Oleśnica - operator i właściciel strony Hosted byProvider - dostawca usług internetowych Created byeFabrika - kreator strony internetowej Statystyki Stronę monitoruje stat24