Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleœnica Nagrody, wyróżnienia i podziękowania dla Urzędu Gminy Oleœnica Elektroniczne Biuro Obsługi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / AktualnościGGO i SPGO świętują Dzień Języka Ojczystego
2016-03-01 08:09:16, opublikował: Pawłowska Agnieszka

GGO I SPGO ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

 Już po raz drugi Gimnazjum Gminy Oleśnica im. Szarych Szeregów i Szkoła Podstawowa Gminy Oleśnica zorganizowały obchody Dnia Języka Ojczystego.
26 lutego w auli GGO odbył się konkurs przeznaczony dla wszystkich klas gimnazjalnych, a 29. w poniedziałek dla uczniów gminnych szkół podstawowych.  Wydarzenie to objął honorowym patronatem Wójt Gminy Oleśnica –  Marcin Kasina.
   Organizatorami uroczystości byli: Agnieszka Grondowa i Grzegorz Bińczak (nauczyciele z GGO) oraz Monika Śliwińska (nauczycielka z SPGO). W przygotowaniu zadań konkursowych dla gimnazjalistów pomagały również: Bożena Kula, Iwona Rosik i Agnieszka Grzesińska.
   Obchody Dnia Języka Ojczystego miały na celu uwrażliwienie młodzieży i dzieci na potrzebę dbałości o język ojczysty. Dzisiaj  bowiem młode pokolenie często kaleczy język, zubaża go, a nawet znieważa. Nie potrafimy się porozumiewać, tracimy instynkt językowy, jesteśmy niepewni tego, co piszemy i tego, jak mówimy. Dlatego warto podejmować działania, które podniosą świadomość językową. Podczas uroczystości w GGO każdy uczestnik konkursu i każdy widz mógł wzbogacić swoją wiedzę i sprawdzić  umiejętności językowe poprzez zabawę.
    W części oficjalnej prowadzonej przez Aleksandrę Grudzień i Nikodema Dziedzica uczniowie poznali historię ustanowienia Dnia Języka Ojczystego oraz ideę tego święta, wysłuchali też kilku bardzo dobrych recytacji w wykonaniu Kamili Skuzy, Natalii Kubackiej, Wiktorii Makulskiej, a także rodzeństwa Gabrieli i Patryka Wajerowskich. Kolejnym elementem przedsięwziecia były konkurencje humanistyczne, w których wzięły udział pięcioosobowe zespoły uczniowskie. Poszczególne zestawy zadań zawierały zagadnienia z zakresu frazeologii, środków stylistycznych, ortografii i nauki o języku. Ogromne emocje budziły zadania „z grzybkiem”, w których oprócz wiedzy, liczył się refleks przedstawiciela grupy. Po wyświetleniu pytania miał on za zadanie jak najszybciej nacisnąć przycisk zapalający lampkę, co oznaczało gotowość do odpowiedzi.  Gimnazjaliści zmagali się z różnorodnymi zagadnieniami dotyczącymi lektur, historii Polski, a także biblijnych przypowieści. Natomiast uczniowie szkół podstawowych sprawdzali swoją znajomość rodzimych baśni -  II Międzyszkolny Konkurs Polonistyczny rozegrał się bowiem pod hasłem „Świat baśni polskich”.      
   Wszystkie zadania emitowane były w postaci pomysłowej prezentacji multimedialnej, wzbogaconej licznymi filmikami, piosenkami z dawnych lat oraz fragmentami tekstów z audiobooków. Ta atrakcyjna, nowoczesna forma konkursu bardzo przypadła do gustu uczniom, którzy z chęcią angażowali się w kolejne konkurencje.     
    Uczestnicy obchodów Dnia Języka Ojczystego wykazali się też ogromną kreatywnością, gdyż z łatwością wcielili się w role poetów tworzących „lepieje”. Czym są „lepieje”?... To krótkie, jednozdaniowe, często nonsensowne i zabawne wierszyki składające się z dwóch wersów. Wynalezienie tej formy przypisuje się naszej noblistce - Wisławie Szymborskiej. Okazało się, że młodzi Polacy są bardzo pomysłowi i twórczy, ich miniutwory, nawiązujące do lektur i baśni, były dowcipne, przemyślane i bogate treściowo.
    Wszystkie konkurencje wzbogacone zostały muzyczną oprawą. Zadbała o nią pani Agnieszka Grondowa z zespołem „Magness” z GGO. Wystąpiły także uczennice SPGO, które zaprezentowały utwór „Świat baśni” z akompaniamentem gitarowym w wykonaniu pana Grzegorza Bińczaka. Na scenie pojawili się również akordeoniści (Szymon Śliwiński, Dawid Porembski) oraz flecistka Patrycja  Porembska.
  Na zakończenie zaproponowano uczestnikom zabawę sprawdzającą dykcję; nie zabrakło wierszyków łamiących języki, ćwiczeń z korkiem usprawniających prawidłową wymowę i wspólnie odśpiewanej piosenki.
    Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk Marcina Kasiny - Wójta Gminy Oleśnica i dyrektorów GGO oraz SPGO – Anny Klimkowskiej i Jana Leszka Rybiałka pamiątkowe dyplomy, kubeczki z logiem uroczystości, książki oraz inne nagrody rzeczowe.
      Obchody Dnia Języka Ojczystego wspólnie przygotowane przez Gimnazjum Gminy Oleśnica im. Szarych Szeregów oraz Szkołę Podstawową Gminy Oleśnica były nowatorską lekcją języka polskiego, w której klasyczne mądrości, by bawiąc, uczyć, przeplatały się z nowoczesnymi technikami multimedialnymi.
A oto wyniki konkursu.
W kategorii szkół podstawowych:
I miejsce ex aequo – SP w Ligocie Polskiej i SP w Smolnej – opiekunowie: Małgorzata Furmanek, Beata Narwoysz
II miejsce – SP w Sokołowicach - opiekun Danuta Stempniewicz
III miejsce ex aequo - SP we Wszechświętem i SP Gminy Oleśnica – opiekunowie: Helena Jakubowska, Monika Śliwińska
IV miejsce – SP w Ligocie Małej – opiekun Izabela Stadnik

W  kategorii gimnazjum:
Klasy pierwsze:
I miejsce - I  D,  II miejsce  – ex aequo  I A, I C,  III miejsce – I B,
Klasy drugie:
I miejsce -  II C, II miejsce –kl. B, III miejsce- II D,  IV miejsce  - II A
Klasy trzecie:
I miejsce –III B, II miejsce  -III A, III miejsce – III C, IV miejsce - III D

Gratulujemy wszystkim uczestnikom polonistycznych zmagań i zapraszamy na kolejną uroczystość już za rok.
Mamy nadzieję, że nasze obchody Dnia Języka Ojczystego staną się małą cegiełką w budowaniu królestwa polszczyzny.

Film z uroczystości
https://www.youtube.com/watch?v=JsgEVF_nt3Q&feature=youtu.be

                                                                                                                        Monika Śliwińska
                                                                                                                        Agnieszka Grondowa

 

 

 

 
     
   
 
Serwis zgodny z specyfikacją HTML 4.01
Arkusze stylów zgodne z specyfikacją CSS
:: Prywatność :: Nota prawna :: CopyrightUrząd Gminy Oleśnica - operator i właściciel strony Hosted byProvider - dostawca usług internetowych Created byeFabrika - kreator strony internetowej Statystyki Stronę monitoruje stat24