Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleśnica Wideotďż˝umacz Elektroniczne Biuro Obsďż˝ugi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / AktualnościNowe tablice na obelisku w Boguszycach
2017-09-08 08:20:13, opublikował: Kędziora Piotr

Pamięć o historii...

    W sołectwie Boguszyce w latach siedemdziesiątych postawiono obelisk z orłem i tablicą upamiętniającą szlak bojowy 2 Korpusu Pancernego, którego oddziały stacjonowały w tej miejscowości w marcu 1945 r. Opiekę nad pomnikiem sprawowali harcerze z miejscowej szkoły podstawowej oraz mieszkańcy.
     Przed kilkunastu laty nieznani wandale skradli brązowego orła i tablicę, a oszpecony obelisk płakał pustymi oczodołami otworów. Taka sytuacja trwała przez wiele lat, aż do momentu, gdy w 2016 r. pojawiła się inicjatywa przedstawicieli władz Gminy Oleśnica, by odrestaurować to miejsce pamięci na szlaku walk 2 Armii Wojska Polskiego. Po skompletowaniu niezbędnej dokumentacji podjęto decyzję o wykonaniu nowych tablic.
     Wybrana została oferta firmy BRĄZART Państwa Kwiecińskich z Pleszewa. Do pracy przystąpił artysta rzeźbiarz Grzegorz Godawa z Gniezna, który na podstawie dokumentacji wykonał gipsowy model. Następnie firma odlewnicza odlała zamówione elementy, które po odbiorze zostały zamontowane przez Adama Piórka na obelisku. Jednocześnie staraniem przewodniczącego Rady Gminy Tadeusza Kunaja zamontowano brakujące łańcuchy i pomalowano metalowe słupki symbolicznego ogrodzenia. Natomiast wyrównanie terenu przy pomniku i uporządkowanie jego okolic wykonane zostało przez Ryszarda Stemplewskiego i Piotra Bodo. (więcej o pomniku pod adresem www.olesnica.org/Pomnik_boguszyce.htm )
     Okazją do ponownego przekazania odnowionego obelisku było spotkanie mieszkańców Boguszyc w rocznicę wybuchu II wojny światowej, którego pomysłodawczynią i główną organizatorką była sołtys sołectwa Boguszyce Jadwiga Bodo. Po mszy świętej w miejscowym kościele, którą odprawili wspólnie ks. proboszcz Andrzej Augustyn i ks. Andrzej Barszcz, delegacja mieszkańców Stanisława i Antoni Wójcik wraz z przewodniczącym Rady Gminy Oleśnica Tadeuszem Kunajem złożyła wiązankę i znicz pod krzyżem misyjnym jako dziękczynienie za bożą opiekę nad pierwszymi osadnikami, którzy pojawili się tu w 1945 r. Przemówienie zastępcy wójta Gminy Oleśnica Krzysztofa Skórzewskiego nawiązywało do tamtych lat, które nie były łatwe ani bezpieczne.
     W świetlicy odbyła się część artystyczno-wspomnieniowa. Miejscowi starsi i młodsi artyści pod kierownictwem Moniki Małobęckiej, pokazali przejmującą wizję wojny i tułaczki ludzi, których ona dotknęła. Całość dopełniły filmowe wywiady z mieszkańcami Boguszyc i Sokołowic, którzy wspominali te trudne chwile. Potem był występ zespołu ,Boguszyczanie", dzieci recytowały okolicznościowe wiersze, był też występ młodego solisty Szymona Śliwińskiego grającego na akordeonie melodię ,Warszawskie dzieci".
     Kolejnym punktem spotkania było odsłonięcie obelisku i symboliczne przekazanie go mieszkańcom. Pod udekorowanym narodowymi flagami obeliskiem zebrali się uczestnicy uroczystości by oddać cześć pamięci żołnierzom, którzy tu przed 72 laty stacjonowali. Chwile z historii tego wydarzenia przekazała zebranym, w prawdziwie wojskowym stylu, Mieczysława Baran, była nauczycielka i dyrektorka szkoły w Boguszycach.
     Odsłonięcia nowych tablic dokonał przewodniczący Rady Gminy Oleśnica Tadeusz Kunaj, w asyście zastępcy wójta Krzysztofa Skórzewskiego i gospodyni sołectwa Boguszyce Jadwigi Bodo. Wiązankę złożyła także delegacja koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Ziemi Oleśnickiej z prezesem Lucjanem Ławniczkiem, któremu towarzyszyli Zdzisław Gołębiowski i Henryk Grzyb.
     Po złożeniu wiązanek uczestnicy przeszli ponownie do świetlicy gdzie czekał na nich smaczny posiłek z żołnierską grochówką, kiełbaskami, swojskim pieczywem i ciastami.
     Po posiłku sala zabrzmiała wspólnym śpiewem piosenek żołnierskich. Długo potem toczyły się rozmowy, wspomnienia, w których nie ukrywano satysfakcji i zadowolenia z przeżytej wspólnie uroczystości.
     Ja tam również byłem wzruszyło mnie widowisko, zadziwiło oddanie artystów i zaskoczył smaczny poczęstunek oraz niepowtarzalna atmosfera.


Jerzy Tomasz Trzciński
Foto: Agnieszka Pawłowska