Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleśnica Wideotďż˝umacz Elektroniczne Biuro Obsďż˝ugi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / AktualnościW 100 rocznicę odzyskania Niepodległości w Boguszycach...
2018-11-16 14:30:57, opublikował: Pawłowska Agnieszka

W 100 rocznicę odzyskania Niepodległości w Boguszycach...

         Po raz pierwszy w Boguszycach odbyły się gminne obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. W niedzielę 11 listopada br. o godzinie 12.30 mszę świętą w miejscowym kościele, odprawił ks. proboszcz Andrzej Augustyn.

          Patriotycznie udekorowany kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Boguszycach, zapełnił się mieszkańcami gminy i przedstawicielami władz z wójtem Marcinem Kasiną na czele. W ławkach zasiedli radni, sołtysi, dyrektorzy szkół i kierownicy jednostek współpracujących. Przybyły też poczty sztandarowe jednostek OSP i gminnych szkół podstawowych. Piękną celebrę ubogacał piękny śpiew chóru Gminy Oleśnica Una Voce i zespołu wokalnego Lumen, działającego przy Szkoły Podstawowej Gminy Oleśnica.
         W wygłoszonej homilii ks. proboszcz nawiązał do złożonej i krwawej historii naszej Ojczyzny.
Nasze tysiącletnie państwo na swojej historycznej drodze doświadczyło wielu dramatów i tragedii, ale i lat świetności oraz powodzenia. Bogactwem decydującym o naszym przetrwaniu był naród polski i jego kultura. Polska trwała w Europie mimo wymazania jej z mapy narodów. Trwała i przetrwała, płacąc jednak daninę krwi tysięcy swoich córek i synów.
         Patriotyczne rozważania zakończył słowami: „Kiedy myślę o Polsce dzisiaj, to chciałbym, aby Bóg był na swoim miejscu, tak jak bywało w historii. Chcę widzieć troskę Polaków o Dom Ojczysty.
I niech tak zawsze będzie! A Ciebie, Boże, prosimy strzeż i błogosław Ojczyźnie naszej”.
 
       Po mszy ks. Andrzej Augustyn podziękował Opatrzności Bożej za opiekę i łaski jakie spotkały naszą Ojczyznę. Po jego słowach Wójt Gminy Marcin Kasina z rąk Mateusza Wójcika strażaka z OSP Ligota Mała otrzymał zapalony znicz pamięci w kształcie serca i złożył go pod krzyżem misyjnym.
 Kolejnym punktem uroczystości było przejście pod obelisk, który upamiętnia szlak bojowy 2 Korpusu Pancernego 2 Armii i Wojska Polskiego pod koniec II wojny światowej. Pod udekorowanym narodowymi flagami obeliskiem stanęły poczty sztandarowe z jednostek OSP i szkół podstawowych z naszej gminy. Na posterunku honorowym wartę pełnili: Kacper Kaleta i Aleksander Białoskórski - strażacy z OSP w Sokołowicach.
 
        Po odśpiewaniu a cappella całego hymnu narodowego przez chór Una Voce, przy dźwiękach werbla delegacje złożyły wiązanki pod obeliskiem.
       Wiązanki złożyła delegacja Urzędu Gminy w składzie: Wójt Gminy Oleśnica Marcin Kasina, Tadeusz Kunaj Przewodniczący Rady Gminy Oleśnica, Krzysztof Skórzewski Sekretarz Gminy, delegacja sołectwa Boguszyce w składzie: Jadwiga Bodo, Robert Kozioł i Mariusz Wójcik, delegacja koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Ziemi Oleśnickiej w składzie płk ws. sp. Lucjan Ławniczek, ppłk ws. Sp. Zdzisław Gołębiowski i mjr ws. sp. Henryk Kowalski, delegacja koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego „Lotnik” oraz Stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa” w składzie kpt. ws. sp. Adam Kowalczyk z żoną Dorotą i przedstawiciele radnych i sołtysów Tomasz Domal z Andrzejem Hamarowskim.
        Wiązanki złożyły także delegacje szkół podstawowych: im. Kawalerów Orderu Uśmiechu z dyrektorem Dariuszem Rzepką /Smolna/, im. UNICEF z panią dyrektor Anną Klimkowską /Ligota Mała/, im. Orła Białego z dyrektorem Arturem Mosiakiem /Sokołowice/, oraz szkół w Ligocie Polskiej z dyrektorem Leszkiem Witkowskim oraz we Wszechświętem z dyrektorem Robertem Nowosadem, a także delegacja uczniów Szkoły Podstawowej Gminy Oleśnica.

        Po złożeniu wiązanek głos zabrała Pani Mieczysława Baran, która przedstawiła rys historyczny 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
    
         Uroczystość zakończyła się wystąpieniem Wójta Gminy Oleśnica Marcina Kasiny, który gratulował przygotowania imprezy, podziękował księdzu proboszczowi, mieszkańcom Boguszyc, strażakom, młodzieży i chórowi za przygotowanie patriotycznej uroczystości, a wszystkim uczestnikom za obecność i godne uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
         Pan Wójt zadeklarował także realizowanie gminnych obchodów kolejnych rocznic i świat państwowych.
         Po złożeniu wiązanek uczestnicy przeszli przed świetlicę, gdzie przy chlebowym piecu i ognisku czekał na nich smaczny posiłek z tradycyjną „boguszycką” grochówką i pieczywem.
          Potem toczyły się rozmowy, wspomnienia, w których nie ukrywano satysfakcji i zadowolenia z przeżytej wspólnie uroczystości.
          Ja tam również byłem, wzruszyło mnie patriotyczne nabożeństwo, zadziwił mnie piękny śpiew chóru Una Voce i zespołu wokalnego Lumen, a zaskoczyła i rozgrzała smaczna grochówka oraz niepowtarzalna atmosfera.

    Fakty dla potomnych spisał: Jerzy Tomasz Trzciński mjr rez.
    Foto: Agnieszka Pawłowska U. G. Oleśnica