Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleœnica Nagrody, wyróżnienia i podziękowania dla Urzędu Gminy Oleœnica Elektroniczne Biuro Obsługi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / AktualnościKRUS o wypadkach
2017-12-08 10:10:52, opublikował: Bojanowski Paweł

 KRUS o wypadkach

Nieroztropność i zaniechanie napraw sprzętu rolniczego mogą być przyczynami tragedii.

Od początku bieżącego roku do 30 listopada rolnicy zgłosili do Placówki KRUS w Oleśnicy 33 zdarzenia, którym ulegli podczas prac rolniczych. W analogicznym okresie 2016r. takich zgłoszeń było 49. Blisko połowa została spowodowana niewłaściwym postępowaniem poszkodowanych, a na zaistnienie wypadku złożyło się kilka przyczyn. Kierujący ciągnikiem często chcą zaoszczędzić na czasie, na liczbie zatrudnionych osób podczas prac np. przy kopaniu ziemniaków, włączają najwolniejsze przełożenie w skrzyni biegów i opuszczają jadący bardzo wolno ciągnik z doczepioną maszyną, a niekiedy nawet z osobami pracującymi na maszynie.

Wiele ciężkich wypadków zdarza się w wyniku zaniechania naprawy ciągnika czy maszyny, a naprawione elementy maszyn oraz zamontowane i odpowiednio oznaczone kolorem osłony mogą uchronić nas i bliskich od kalectwa lub utraty życia.

Przykłady nieroztropnego postępowania przy różnych pracach w rolnictwie można mnożyć: praca z prowizorycznie połączonymi czy uszkodzonymi przewodami elektrycznymi, wykonywanie zabiegów ochrony roślin pestycydami bez odpowiednich ubrań i ochron osobistych, praca na wysokich drabinach bez dodatkowych zabezpieczeń drabiny i samego pracującego na wysokości, nieodpowiedni sposób uwiązywania w oborach dużych zwierząt opasów czy stosowanie do pracy nieodpowiedniego obuwia o gładkiej i śliskiej podeszwie.  

 
Uszkodzone stopnie wejścia na kombajn do zbioru ziemniaków.


Prowizoryczne połączenie kabli elektrycznych zasilających kompresor.

Pewne zagrożenia występujące w gospodarstwie rolnym są przewidywalne i można je usunąć lub zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Informacje o tym, jak bezpiecznie pracować w rolnictwie są dostępne w jednostkach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz na stronie internetowej KRUS.

Ponadto informujemy, że kontynuowana jest POLISA od następstw nieszczęśliwych wypadków dzieci rolników ubezpieczonych w Kasie. Informacje na temat ubezpieczenia dostępne są na stronach internetowych : www.krus.gov.pl i www.fsusr.gov.pl.

Grzegorz Juskowiak
Samodzielny Inspektor
PT KRUS w Oleśnicy

 
     
   
 
Serwis zgodny z specyfikacją HTML 4.01
Arkusze stylów zgodne z specyfikacją CSS
:: Prywatność :: Nota prawna :: CopyrightUrząd Gminy Oleśnica - operator i właściciel strony Hosted byProvider - dostawca usług internetowych Created byeFabrika - kreator strony internetowej Statystyki Stronę monitoruje stat24