Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleœnica Nagrody, wyróżnienia i podziękowania dla Urzędu Gminy Oleœnica Elektroniczne Biuro Obsługi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / AktualnościKrus o wypadkach i chorobach zawodowych Rolników
2019-05-27 09:37:14, opublikował: Bojanowski Paweł

KRUS O WYPADKACH
I CHOROBACH ZAWODOWYCH ROLNIKÓW

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników, Kasa realizuje różne działania mające na celu zmniejszenie liczby odniesionych urazów i zachorowań.

„Upadek to nie przypadek” jest kampanią mająca na celu wyeliminowanie, wspólnie z rolnikami, zagrożeń i niebezpieczeństw w gospodarstwach rolnych, związanych z upadkami osób. Pracownicy Kasy poprzez wspólne działania z rolnikiem pracują nad poprawą bezpieczeństwa w gospodarstwach.

Od marca 2019r., KRUS mając na uwadze zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych pochwyceniem, uderzeniem przez ruchome części maszyn i urządzeń, rozpoczął akcję pod nazwą „Nie daj się wkręcić”. W tej kampanii inspektorzy Kasy działający w terenie, wspólnie z rolnikami pragnącymi wyeliminować zagrożenia, zwracają uwagę na niewłaściwą obsługę lub eksploatację maszyn i urządzeń w gospodarstwie, brak lub stosowanie niewłaściwych osłon i zabezpieczeń ich ruchomych elementów, a także na zły stan techniczny. Nieodpowiednia organizacja miejsca pracy, niesprawna maszyna, brak osłony ruchomego elementu czy brak zabezpieczenia mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie i życie rolnika oraz jego rodziny.
 
Obydwie kampanie prowadzone przez KRUS, mają na celu uwrażliwienie na zagrożenia, które istnieją w gospodarstwach i w miarę możliwości, wyeliminowanie ryzyka wystąpienia wypadku przy pracy rolniczej czy zachorowania na chorobę zawodową rolników.

W 2018r. do KRUS zgłoszono o ponad 15% wypadków mniej niż 2017r. Wypłacono ponad 11 tys. jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu, w tym 81 wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Wskaźnik wypadkowości mierzony, liczbą wypadków zakończonych przyznaniem jednorazowego odszkodowania na 100 ubezpieczonych, obniżył się z 10,2% w 2017r. do 9,5 % w 2018r. Ponadto, przyznano 337 jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego chorobą zawodową. W zgłoszeniach chorób zawodowych dominowały choroby zakaźne (299 przypadków) i choroby układu oddechowego (24 przypadki).

Warto pamiętać, że tańszym środkiem, jest usunięcie zagrożenia, niż ryzykowanie wypadkiem. Poniesionych strat w wyniku wypadku przy pracy czy choroby zawodowej nie wyrównają jednorazowe odszkodowania, zasiłki czy inne świadczenia. Zainwestowanie środków finansowych w poprawienie stanu bezpieczeństwa w gospodarstwie, to inwestycja w zmianę organizacji stanowisk pracy, polepszenie warunków pracy i jej wydajności. Ponadto wyeliminowanie zagrożeń wypadkowych w gospodarstwach, w wielu sytuacjach nie wymaga środków finansowych a tylko uporządkowania i odpowiedniego zorganizowania pracy w gospodarstwie.

Inwestując w środki bezpieczeństwa w pracy rolniczej (ubrania ochronne, ochrony osobiste, bezpieczne narzędzia i urządzenia z osłonami, sposób sprzęgania maszyn, równe, nieśliskie ciągi komunikacyjne i place manewrowe, odpowiednie do obsługi stanowiska dla zwierząt gospodarskich) zwiększamy zyski z działalności rolniczej, ponieważ skracamy czas wykonywania poszczególnych prac w gospodarstwie.

Szczegółowe porady o bezpieczeństwie przy pracy rolniczej i informacje statystyczne o wypadkach i chorobach zawodowych rolników dostępne na stronie internetowej Kasy:
https://www.krus.gov.pl/zadania-krus/prewencja/
         

Info: Grzegorz Juskowiak
Samodzielny inspektor PT KRUS w Oleśnicy

  pobierz informację w formacie PDF

 
     
   
 
Serwis zgodny z specyfikacją HTML 4.01
Arkusze stylów zgodne z specyfikacją CSS
:: Prywatność :: Nota prawna :: CopyrightUrząd Gminy Oleśnica - operator i właściciel strony Hosted byProvider - dostawca usług internetowych Created byeFabrika - kreator strony internetowej Statystyki Stronę monitoruje stat24