Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleœnica Wideotłumacz Elektroniczne Biuro Obsługi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / AktualnościKRUS Oleśnica o wypadkach - żniwa i wykopki 2021
2021-10-07 08:07:33, opublikował: Bojanowski Paweł

KRUS o wypadkach.

Placówka Terenowa KRUS w Oleśnicy dotychczas odnotowała jeden wypadek bezpośrednio związany z pracami żniwnymi. Podczas naprawy kombajnu zbożowego rolnik, przebywając pod jedenastotonową maszyną, użył podnośnika o zbyt małym udźwigu, co spowodowało uderzenie podnośnikiem w twarz. W tym przypadku rolnik miał olbrzymie szczęście i nie doszło do przygniecenia przez maszynę. Niestosowanie się do zaleceń producentów maszyn i urządzeń zawartych w instrukcjach obsługi i napraw, jest jedną z przyczyn wypadków przy pracy.

W ramach działań prewencyjnych, w okresie żniw pracownicy KRUS odwiedzają gospodarstwa i wspólnie z rolnikami dokonują przeglądu zagrożeń występujących przy pracach żniwnych. Oprócz porad, instruktażu bezpiecznego wykonywania prac, rolnicy otrzymują broszury i ulotki edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa przy pracy rolniczej. Okres prac żniwnych płynnie przechodzi w okres zbioru ziemniaków, buraków, itp. Przy pracach związanych z wykopkami zauważa się, że rolnicy praktykują bardzo niebezpieczną czynność, mianowicie opuszczają miejsce kierowcy, jadącego po polu traktora. Kilka lat temu, w powiecie oleśnickim, podczas kopania ziemniaków rolnik nie zatrzymując ciągnika wysiadł i przeszedł po polu do kombajnu. Wchodząc na pomost kombajnu, poślizgnął się na stopniu i wpadł wprost pod koło jadącej bardzo wolno maszyny. Niestety, takie niedopuszczalne zachowania są powtarzane przez rolników podczas prac w polu. Okres żniw, wykopków, to również czas wykonywania upraw pożniwnych, nawożenia, zabiegów chemicznej ochrony roślin, zasiewów poplonów, prac remontowo-konserwacyjnych, czy transportu. Na bezpieczne wykonanie zaplanowanych prac wpływa wiele czynników. Presja wykorzystania czasu bezdeszczowej pogody, pośpiech, stres, użycie maszyn pozbawionych osłon i zabezpieczeń, które zwiększają ryzyko wystąpienia wypadku. Rolnicy bagatelizują zagrożenia i użytkują maszyny niezgodnie z instrukcjami obsługi. W okresie żniw, wykopków, a w zasadzie przez cały rok, zauważa się brak sprawnego oświetlenia pojazdów i maszyn rolniczych poruszających się po drogach publicznych. Oświetlenie, które posiada ciągnik jest zasłonięte przez transportowaną maszynę i sygnalizowanie przez rolnika manewrów jest nieskuteczne, dlatego należy pamiętać o sprawnym i dodatkowym oświetleniu.

KRUS zachęca do zapoznania się materiałami prewencyjnymi dostępnymi na stronie internetowej pod adresem www.krus.gov.pl.

W materiałach prewencyjnych Kasy dostępne są wskazówki i porady, jak bezpiecznie pracować, jak uchronić zdrowie i życie podczas prac rolniczych.

Grzegorz Juskowiak Samodzielny Inspektor
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
Placówka Terenowa w Oleśnicy

 
     
   
 
Serwis zgodny z specyfikacją HTML 4.01
Arkusze stylów zgodne z specyfikacją CSS
:: Prywatność :: Nota prawna :: CopyrightUrząd Gminy Oleśnica - operator i właściciel strony Hosted byProvider - dostawca usług internetowych Created byeFabrika - kreator strony internetowej Statystyki Stronę monitoruje stat24