Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleœnica Wideotłumacz Elektroniczne Biuro Obsługi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / AktualnościProgram rozwoju rodzinnych domów pomocy – edycja 2022. Trwa nabór!
2021-11-03 09:57:19, opublikował: Bojanowski Paweł

Obecnie w Polsce funkcjonuje 47 rodzinnych domów pomocy (w dwunastu województwach): 12 prowadzonych przez organizacje pożytku publicznego oraz 35 prowadzonych przez osoby fizyczne. W czterech województwach nie funkcjonują żadne rodzinne domy pomocy (dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie).

W sumie 47 istniejących rodzinnych domów pomocy według stanu na dzień 5 maja 2021 r. dysponowało 362 miejscami, w których przebywało 318 osób (wykorzystanych 88% dostępnych w domach miejsc).

Liczba domów w ostatnim czasie zwiększyła się istotnie (w porównaniu do danych za 2019 r. przybyło 14 nowych tego typu placówek). Z danych ze sprawozdania MRPiPS-03 za 2019 r. z udzielonych świadczeń pomocy społecznej – pieniężnych, w naturze i usługach wynika, że w 2019 r. funkcjonowały 33 rodzinne domy pomocy, z których wsparcia skorzystało 231 osób. Z danych ze sprawozdania MRPiPS-03 za 2020 r wynika, że w 2020 r. funkcjonowało 47 rodzinnych domów pomocy, z których wsparcia skorzystały 343 osoby.

Celem Programu jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych dla osób starszych i niepełnosprawnych świadczonych w rodzinnych domach pomocy oraz rozwój tej formy wsparcia. Program zakłada wsparcie finansowe samorządów gminnych w dwóch modułach:

  1. wsparcie finansowe w zapewnieniu osobom niesamodzielnym pomocy w formie usług opiekuńczych świadczonych w rodzinnych domach pomocy poprzez dofinansowanie kosztów, jakie gminy ponoszą w związku z kierowaniem osób do rodzinnych domów pomocy,
  2. wsparcie finansowe tworzenia nowych rodzinnych domów pomocy, poprzez dofinasowanie remontów oraz zakupu wyposażenia niezbędnego do uruchomienia nowego domu w budynku, który gmina planuje udostępnić z własnych zasobów organizacji pożytku publicznego lub osobie fizycznej celem uruchomienia domu.

W Centralnej Aplikacji Statystycznej zamieszczono formularz pn. Zapotrzebowanie na środki finansowe w ramach programu rozwoju rodzinnych domów pomocy na rok 2022 o symbolu DPS-V-252-JS/2021, z terminem przekazania przez jednostki gminne do Urzędu Wojewódzkiego do 10 grudnia 2021 roku.

  https://www.gov.pl/web/rodzina/program-rozwoju-rodzinnych-domow-pomocy

  Program rozwoju rodzinnych domów pomocy – edycja 2022 (format PDF)

  Informator programu rozwoju rodzinnych domów pomocy – edycja 2022 (format PDF)

  Program rozwoju rodzinnych domów pomocy – edycja 2022 (format DOCX)

  Informator programu rozwoju rodzinnych domów pomocy – edycja 2022 (format DOCX)

Info: DUW we Wrocławiu

 
     
   
 
Serwis zgodny z specyfikacją HTML 4.01
Arkusze stylów zgodne z specyfikacją CSS
:: Prywatność :: Nota prawna :: CopyrightUrząd Gminy Oleśnica - operator i właściciel strony Hosted byProvider - dostawca usług internetowych Created byeFabrika - kreator strony internetowej Statystyki Stronę monitoruje stat24