Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleœnica Nagrody, wyróżnienia i podziękowania dla Urzędu Gminy Oleœnica Elektroniczne Biuro Obsługi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / AktualnościNadanie imienia Szkole Podstawowej w Ligocie Małej
2018-10-03 10:21:30, opublikował: Pawłowska Agnieszka

Nadanie imienia Szkole Podstawowej w Ligocie Małej

         W życiu każdego człowieka zdarzają się niezwykłe chwile, takie które na stałe zapadają w jego  świadomość. Takim wydarzeniem dla uczniów, rodziców, dyrekcji, grona pedagogicznego i pracowników było nadanie imienia i sztandaru  naszej szkole. Ta, tak długo przygotowywana i oczekiwana uroczystość odbyła się 28 września 2018r.
Już o godzinie 8.15 uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami spotkali się w salach lekcyjnych. Nie brakowało także rodziców, którzy swą pomoc oferowali od samego rana.
         O godzinie 9.45 cała szkolna społeczność, poczty sztandarowe sąsiednich szkół czyli: Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Smolnej i Poczet Sztandarowy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. UNICEF na Bielanach Wrocławskich oraz licznie zaproszeni goście zgromadzili się w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej w Ligocie Małej. Mszę świętą odprawioną przez księdza proboszcza Tomasza Bagińskiego w piękny i doniosły sposób oprawili uczniowie naszej szkoły. Wtedy też przedstawiciel Rady Rodziców pani Urszula Marczak – Bęben poprosiła księdza proboszcza o poświęcenie sztandaru. Nowy Sztandar Szkoły Podstawowej w Ligocie Małej wprowadzony została przez przedstawicieli Rady Rodziców w składzie:
Chorąży – pan Jerzy Soboń
Asysta – pani Karolina Szymańska oraz pani Jadwiga Morys
          Po ceremonii poświęcenia Sztandaru ksiądz proboszcz skierował do wszystkich obecnych słowo. Przedstawiając Sztandar jako symbol nauki, pracy i patriotyzmu zaznaczył, że Szkoła Podstawowa w Ligocie Małej nie będzie już szkoła bezimienną, lecz nosić będzie imię zobowiązujące ją do określonych postaw i działań.
       Po Mszy świętej wyprowadzono Sztandary, za którymi zaproszeni goście, uczniowie, rodzice i nauczyciele udali się przed główne wejście do szkoły. Tam nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którą z okazji nadania szkole imienia UNICEF, w symbolicznym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości ufundowała Gmina Oleśnica.
        O odsłonięcie tablicy poproszeni zostali Wójt Gminy Oleśnica Marcin Kasina oraz pani Dyrektor Anna Klimkowska.
Kolejnym, jakże ważnym elementem towarzyszącym uroczystościom nadania szkole imienia było otwarcie trzech, nowo wybudowanych sal lekcyjnych.  „ Przestronne, nowoczesne, zaprojektowane przez biuro projektowe ARCHIGRA w Oleśnicy sale, pełnić będą funkcje gabinetów dydaktycznych do chemii, fizyki i geografii (…)” – powiedziała pani Dyrektor podkreślając, iż rozbudowa szkoły oraz remont dwóch oddziałów przedszkolnych sfinansowane zostały w całości przez Urząd Gminy w Oleśnicy. 
          O godzinie 11.00 rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej, która dzięki ogromnemu wysiłkowi nauczycieli i pracowników szkoły, już na pierwszy rzut oka robiła niesamowite wrażenie.
W rolę konferansjerów z klasą i profesjonalizmem wcielili się absolwenci naszej szkoły : Paulina Oleksyn oraz Bartosz Śliwiński.
        Jako pierwsza głos zabrała pani Dyrektor Anna Klimkowska. Oficjalnie przywitała wszystkich gości, rodziców, uczniów oraz swe grono pedagogiczne. Uzasadniła wybór patrona zapraszając jednocześnie na część artystyczną. Autorem scenariusza części artystycznej jest pani Edyta Gajewska, a całość przygotowały panie: Edyta Gajewska, Katarzyna Hawryluk, Kinga Juszczyk i Elżbieta Wróbel.
        Nadrzędnym celem programu artystycznego była odpowiedź na pytania : „Czym jest UNICEF” oraz „Jaką rolę w jej działalności pełnić będzie nasza szkoła?”. Z tego względu nie przez przypadek program artystyczny pojawił się na początku. Miał za zadanie wprowadzić wszystkich w tematykę uroczystości, jej sensu i znaczenie patrona.
        W trakcie części artystycznej nie było przypadkowych elementów. Zarówno niesamowita scenografia jaki i występy dzieci oraz ich stroje miały charakter symboliczny i bardzo jednoznaczny.
        Nazwy sześciu kontynentów podkreślone były kolorystyką kół olimpijskich. Symbolem każdego kontynentu był dom lub  bardzo charakterystyczny dla niego element. Wraz z tańcem wykonanym przez skrupulatnie ucharakteryzowane dzieci, tworzyły spójną całość.
       Jako pierwsze na scenie pojawiły się piękne Brazylijki wprost z Ameryki Południowej, które w rytmie samby w swoich amarantowych strojach zaprezentowały jedno z najważniejszych wydarzeń tamtego kontynentu, czyli karnawał w Rio de Janeiro. Po pięknie wykonanym układzie dziewczynki z klas II i IV : Amelia Szymańska, Sandra Nieborak, Zuzia Wieczorek i Zuzia Mazur wykorzystując przygotowany napis, zwróciły się z prośbą do uczniów naszej szkoły ( Marcela Muszyńskiego i Maćka Batoga ) o pomoc w dopilnowaniu przestrzegania praw dziecka. W zamian otrzymały zapewnienie i potwierdzenie swoich praw, które były umieszczane na tablicy praw dziecka.
        Kontynent afrykański zaprezentowali rdzenni jego mieszkańcy. W tej roli fantastycznie sprawili się Zosia Kansy, Amelka Borowiec, Laura Barska oraz Igor Wargulec. Przebrani w czarne getry i koszulki oraz bardzo realistyczne spódniczki wykonane z naturalnej rafii. Na tle murzyńskiej chaty wykonali taniec prezentujący kulturę swego kontynentu. 
Amerykę Północną prezentowali kowboje: Karol Milewicz, Leon Bujała, Konrad Gąszczak oraz Jakub Cieśla. W rytmie skocznej kowbojskiej melodii wbiegli na scenę z ogromnym, nadmuchanym bykiem.
      W rolę polskich Krakowiaków symbolizujących Europę wcielili się Gabrysia Zając, Igor Kępa, Hania Piszczałka i Mateusz Karolak. Po wykonaniu tańca zasiedli przed swą charakterystyczną dla polskiej kultury malowaną chatą.
Australię prezentowały tenisistki: Maja Krynicka, Nikola Wargulec, Julia Cieśla i Maja Pogwizd.   Swój energetyzujący taniec wykonały na tle panoramy słynnej Opery w Sydney. 
Jako ostatnie na scenie pojawiły się Japonki : Gabrysia Marczak, Hania Leśniowska, Marlena Marczak i Milena Leśniowska. Przy dźwiękach subtelnej muzyki, w pięknych kimonach oddały klimat charakterystyczny dla kraju kwitnącej wiśn.
       Warto zaznaczyć iż uzupełnieniem wszystkich tańców były hasła wprost z Konwencji Praw Dziecka uzupełnione fragmentami wierszowanej i łatwo przyswajalnej przez dzieci wersji praw dziecka, która po raz pierwszy ukazała się Świerszczyku nr 3/2005,. Hasła te miały zwrócić uwagę na problemy z którymi borykają się dzieci na poszczególnych kontynentach.
       I tak w przypadku Afryki prosiły o prawo do opieki zdrowotnej. Od uczniów naszej szkoły otrzymały zapewnienie że „masz prawo dostać pomoc i leki , kiedy medycznej szukasz opieki”. W Europie należało zwrócić uwagę na rosnącą liczbę rozwodów stąd prośba dzieci o prawo do miłości a za tym zapewnienie naszych uczniów że „Gdy już nie mieszkasz tatą i mamą, możesz oboje kochać tak samo.”
      W taki też sposób zostały podkreślone kolejne prawa dzieci: do odpoczynku, do nauki, rozwijania uzdolnień i nietykalności osobistej. Finał część artystycznej stanowił taniec i śpiew „Piosenki o Prawach Dziecka”.
Nieocenioną rolę w całym przedsięwzięciu odegrali rodzice występujących dzieci, którzy opierając się na sugestiach nauczycieli samodzielnie wykonali wszystkie stroje w których prezentowały się ich pociechy.
Część artystyczna spotkała się z ogromnym entuzjazmem. 
  Nadszedł czas rozpocząć formalną część tego doniosłego wydarzenia. W pozycji baczność wprowadzone zostały sztandary po czym wszyscy odśpiewali Hymn Rzeczpospolitej Polskiej.
Jako pierwszy głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy pan Tadeusz Kunaj odczytując uchwałę w sprawie nadania imienia  UNICEF Szkole Podstawowej w Ligocie Małej. Następnie Wójt Gminy Oleśnica Marcin Kasina odczytał Akt Nadania Szkole Podstawowej w Ligocie Małej Imienia Unicef a Akt Fundacji Sztandaru odczytała przedstawiciel Rady Rodziców pani Urszula Marczak –Bęben.
Aktu wbicia gwoździ honorowych dokonało dwudziestu pięciu darczyńców, którzy docenieni fanfarami otrzymali piękną czerwoną różę.
Nadszedł moment na który społeczność szkolna czekała bardzo długo. Ceremonia przekazania Sztandaru. Poczet Sztandarowy rodziców uroczyście przekazał Sztandar Pani Dyrektor, która – przyklękając – ucałowała go i wyraziła podziękowanie. Po chwili do Sztandaru zbliżył się pierwszy i zastępczy Poczet Sztandarowy uczniów w składzie
Chorąży – Leon Guśkiewicz
Asysta –Julia Leśniowska oraz Nikola Topolska
oraz
Chorąży – Dominik Cieciura
Asysta – Julia Mackiewicz oraz Aleksandra Leśnierowska.
Oni również przyklękając – ucałowali brzeg Sztandaru. Pani Dyrektor oddała w ich ręce Sztandar, życząc, aby stał się on dla społeczności uczniowskiej symbolem właściwej postawy i obowiązków . Uczniowie uroczyście zaprezentowali Sztandar, szczegółowo ukazując awers i rewers.
Niezwykle  podniosłym  momentem  było  złożenie  przez  przedstawicieli  uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły ślubowania.
W imieniu uczniów ślubowali:
Przedszkole – Gabriel Adach
KL. 0 –   Amelia Zawada
Kl. I –  Aniela Kowal
Kl. II –  Zuzanna Zalińska
KL.III –  Jan Bachryj
KL. IV –  Liliana Osochowska
Kl. V –  Filip Adach
Kl. VI-  Julia Domżał
Kl. VII –  Mateusz Krzemiński
Kl. VIII –  Zuzanna Zwiarzak
W imieniu nauczycieli ślubowała – pani Katarzyna Hawryluk
W imieniu rodziców ślubowała–      pani Anna Mazur
Tekst przysięgi przeczytała pani w-ce Dyrektor Agnieszka Chanusiak.
Chwilę później po raz pierwszy uroczyście odśpiewano Hymn Szkoły, po czym na odpowiednią komendę Sztandary wyprowadzono.
 Warto podkreślić iż melodię do Hymnu Szkoły skomponował Pan Kamil Cieślik. Absolwent Kompozycji Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku a obecnie wykładowca tejże uczelni. Jest laureatem nagród w ogólnopolskich konkursach kompozytorskich, jego utwory są wykonywane podczas koncertów kompozytorskich w kraju i za granicą. Autorkami tekstu Hymnu są dwie uczennice naszej szkoły, już absolwentki Natalia Janik i Anna Miarka a Hymn Szkoły zaśpiewał dla nas finalista 4 edycji MUST BE THE MUSIC, finalista 5 edycji The Voice of Poland, student Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku Pan Przemysław Radziszewski.
To właśnie występ Przemka Radziszewskiego uświetnił podniosły charakter uroczystości. Zaśpiewał dla nas dwa piękne, klasyczne utwory : „Time to Say goodbye” oraz „ O Sole Mio”, które wywołały owacje na stojąco a sam Pan Wójt rzucił artyście kwiaty pod nogi.
Na zakończenie głos zabrali przybyli goście oraz Przewodniczący Rady Rodziców Pan Jerzy Soboń, który w szczególny sposób podziękował wszystkim a zwłaszcza rodzicom i nauczycielom, którzy już do wielu miesięcy pracowali na rzecz tego przedsięwzięcia.
            Uroczystość zamknęła Pani Dyrektor Anna Klimkowska. Za obecność podziękowała przybyłym gościom, za ogromną pomoc rodzicom i uczniom  a za wielkie zaangażowanie  wszystkim nauczycielom, zwłaszcza koordynatorowi głównemu pani Katarzynie Hawryluk oraz  paniom Edycie Gajewskiej, Kindze Jaszczak i Elżbiecie Wróbel.
           Uroczystość  przebiegła  w  miłej  i  wzniosłej  atmosferze,  pozostawiając  niezatarte wspomnienia  i  mnóstwo  niezapomnianych wrażeń.  Z  pewnością na  długo pozostanie w naszych sercach.

        
         Katarzyna Hawryluk
         Edyta Gajewska

 
     
   
 
Serwis zgodny z specyfikacją HTML 4.01
Arkusze stylów zgodne z specyfikacją CSS
:: Prywatność :: Nota prawna :: CopyrightUrząd Gminy Oleśnica - operator i właściciel strony Hosted byProvider - dostawca usług internetowych Created byeFabrika - kreator strony internetowej Statystyki Stronę monitoruje stat24