Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleśnica Wideotďż˝umacz Elektroniczne Biuro Obsďż˝ugi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / Aktualności1 sierpnia 2021 r. – 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
2021-07-30 12:07:59, opublikował: Bojanowski Paweł

1 sierpnia 2021 r. – 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

   77 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie. Było ono największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.

   Szacuje się, że w Powstaniu poległo około 16 tys. Polskich żołnierzy, 20 tys. zostało rannych a 15 tys. wziętych do niewoli. Powstanie było też tragedią ludności cywilnej, której straty szacuje się na 150 do 200 tysięcy. Poskutkowało ono również niemal całkowitym zniszczeniem Warszawy, czy to w walkach, czy to poprzez systematyczne wyburzenie miasta przez oddziały niemieckie. Powstanie zakończyło się kapitulacją powstańców w dniu 3 Października 1944.

   Przypadający 1-go sierpnia Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego jest corocznym świętem państwowym upamiętniającym heroiczną, osamotnioną walkę Powstańców z przeważającymi siłami lepiej uzbrojonego wroga. W preambule ustawy wprowadzającej święto czytamy, że zostało ono ustanowione „w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków”.

   Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego nie jest dniem wolnym od pracy, ale jest celebrowany na szczeblu państwowym, z udziałem najważniejszych urzędników państwa. Istotnym elementem corocznych obchodów jest tzw. "Godzina W" gdy to, o godzinie 17:00, przy wykorzystaniu akustycznego systemu alarmowego emitowany jest sygnał „Ogłoszenie alarmu” będący wyrazem hołdu i pamięci dla Bohaterów Powstania (uruchomione zostaną również urządzenia zainstalowane na terenie gminy Oleśnica). Zatrzymajmy się wówczas na chwilę i uczcijmy ten moment minutą ciszy.