Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleśnica Wideotďż˝umacz Elektroniczne Biuro Obsďż˝ugi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / AktualnościWzrost liczby mieszkańców w gminie Oleśnica
2022-01-12 13:14:58, opublikował: Gieroń-Bojanowska Paulina

    Na ostatni dzień 2021 r. zameldowanych (na pobyt stały) było 14 017 osób. W porównaniu do poprzedniego roku jest to o 252 osoby więcej, co pozwala uznać wieloletnią tendencję wzrostową za stałą. Jednak w ostatnich pięciu latach odnotowano spadek liczby nowonarodzonych dzieci oraz wzrost liczby zgonów.
 Przy okazji przypominamy o obowiązku meldunkowym. Na podstawie liczby osób zameldowanych między innymi planowane są nowe miejsca w żłobkach, przedszkolach, określana jest rejonizacja szkół, czy też organizowane są wybory. Ponadto wysokość funduszu sołeckiego, przypadającego każdemu sołectwu, również jest opracowywana na podstawie liczby mieszkańców.
     Rosnąca liczba mieszkańców przekłada się na zwiększone wymagania oraz potrzeby lokalnej społeczności, którym gmina musi sprostać. Każdy mieszkaniec może mieć swój wkład w rozwój gminy Oleśnica i przyczynić się również do poprawy komfortu życia całej społeczności. Z każdej rozliczanej przez mieszkańca deklaracji PIT - 38,34% podatku trafia do budżetu gminy miejsca zamieszkania podatnika. Środki te następnie są przeznaczane między innymi na realizację zadań z takich obszarów jak: oświata i wychowanie, transport i infrastruktura drogowa, kultura i sport. Jeżeli ktoś z mieszkańców nie może zameldować się pod adresem swojego pobytu – wystarczy, że wpisze swój aktualny adres (zgodnie z przepisami – adres zamieszkania na dzień 31 grudnia danego roku) na drukach rocznej deklaracji podatkowej PIT.
    Dodatkowo, aby zachęcić i zwrócić uwagę mieszkańców na wagę adresu zamieszkania w deklaracjach PIT – Wójt Gminy Oleśnica organizuje loterię, w której będą mogły wziąć udział wszystkie osoby, które wskażą na drukach PIT - jako miejsce zamieszkania - adres z terenu gminy Oleśnica. Do wygrania jest jedna z trzech nagród: 10 000 zł, 5 000 zł lub 2 500 zł. Regulamin loterii, formularz zgłoszeniowy mieszkańcy gminy znajdą na stronie internetowej: olesnica.wroc.pl oraz w Urzędzie Gminy Oleśnica (ul. 11 Listopada 24, 56-400 Oleśnica).