Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleśnica Wideotďż˝umacz Elektroniczne Biuro Obsďż˝ugi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / AktualnościInformacja o wypadkach zgłoszonych do Placówki Terenowej w Oleśnicy, w 2022 roku
2022-05-31 15:21:40, opublikował: Bojanowski Paweł

Informacja o wypadkach zgłoszonych do Placówki Terenowej KRUS w Oleśnicy.

W okresie od 1 stycznia 2022 roku do 11 maja 2022 do Placówki KRUS w Oleśnicy rolnicy zgłosili 14 wypadków, tj. o 4 wypadki mniej, w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku.

Nadal najwięcej zgłoszonych wypadków, to upadki osób, które stanowią ponad 50 % zgłoszeń. Wypadek przy pracy rolniczej należy zgłosić do Placówki Terenowej KRUS, w której poszkodowany jest ubezpieczony. Zgłoszenia wypadku może dokonać poszkodowany lub inna osoba, bezpośrednio w siedzibie KRUS lub za pośrednictwem poczty, telefonicznie, pocztą elektroniczną albo poprzez platformę ePUAP.

Wypadek zgłaszamy jak najwcześniej, bez zbędnej zwłoki, gdyż może ona uniemożliwić ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku a w konsekwencji przyznanie prawa do jednorazowego odszkodowania.

Mając na uwadze zachowanie zdrowia i życia podczas prac w gospodarstwie rolnym informujemy, że do wypadków najczęściej dochodziło w wyniku:

 • złego stanu nawierzchni podwórzy, przejść i ciągów komunikacyjnych
 • stosowania do pracy nieodpowiedniego obuwia
 • wykonywania prac w nieuzasadnionym pośpiechu i braku uwagi na wykonywanej czynności
 • niekorzystania lub nieprawidłowego sposobu wchodzenia i schodzenia z drabin, podestów i rusztowań podczas pracy na wysokości
 • użytkowania wadliwych, nieremontowanych od wielu lat budynków, schodów, stanowisk zwierząt, niezabezpieczonych otworów zrzutowych i kanałów gnojowych, progów w otworach drzwiowych, różnic poziomów powierzchni
 • nieprawidłowego sposobu wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych, przyczep i pojazdów.

Wśród zdarzeń z grupy upadek osób zgłoszonych do KRUS najczęściej odnotowuje się:

 • upadki na nawierzchni podwórzy, pól, ciągów komunikacyjnych
 • upadki z drabin, schodów, rusztowań, strychów, poddaszy, drzew
 • upadki z ciągników, przyczep i maszyn rolniczych
 • upadki w pomieszczeniach inwentarsko-gospodarczych.

Jak wyeliminować zagrożenia:

 • wyrównać, utwardzić i odprowadzić wodę z powierzchni podwórka
 • do pracy stosować odpowiednie obuwie robocze, ochronne i zwracać uwagę na jego zużycie
 • do pracy przystępować wypoczętym, stosować przerwy w pracy itp., okresowo zaleca się wykonać badania lekarskie
 • korzystać z odpowiednich drabin z zabezpieczeniami, podestów oraz atestowanych rusztowań bez prowizorycznych rozwiązań
 • w miarę możliwości usunąć wady w konstrukcji budynków (wykonać bariery i poręcze), schodów, stanowisk dla zwierząt, wyraźnie oznaczyć istniejące progi w otworach drzwiowych i różnice w poziomach powierzchni
 • prawidłowo, zgodnie z instrukcjami obsługi wykorzystując stopnie i uchwyty wchodzić do maszyn rolniczych, przyczep itp., w przypadku braku tych elementów korzystać z odpowiednich drabin i podestów.

Eliminując zagrożenia, usuwając wady z używanych środków produkcji, zmniejszamy ryzyko zaistnienia wypadków i dbamy o zdrowie oraz życie swoje, jak i bliskich..

Samodzielny inspektor PT KRUS w Oleśnicy
Grzegorz Juskowiak