Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleœnica Wideotłumacz Elektroniczne Biuro Obsługi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / AktualnościKampania: Rozlicz PIT w Gminie Oleśnica! A Twoje podatki wrócą do Ciebie.
2021-01-13 13:50:13, opublikował: Kędziora Piotr

   Z roku na rok rośnie liczba mieszkańców gminy wiejskiej Oleśnica. Niestety wciąż pozostaje spora grupa mieszkańców, którzy choć zamieszkują w jednej z miejscowości gminnych, przy składaniu deklaracji podatkowej PIT, z różnych powodów, nie wskazują aktualnego adresu zamieszkania na terenie gminy Oleśnica. Jedną z przyczyn może być mylenie przez mieszkańców Gminy Oleśnica (gmina wiejska) z Gminą Miasto Oleśnica (gmina miejska). W obu tych gminach obowiązuje ten sam kod pocztowy (56-400). Wielu mieszkańców gminy jeszcze nie zameldowało się w miejscu swojego aktualnego pobytu i w deklaracji PIT wpisują adres swojego meldunku zamiast adresu zamieszkania. Sytuacja ta wpływa na znaczne zmniejszenie dochodów gminy.

   Kampania informacyjna „Rozlicz PIT w Gminie Oleśnica! A Twoje podatki wrócą do Ciebie” ma na celu zmianę tej sytuacji. W ramach wspomnianej akcji przypominamy wszystkim mieszkańcom z terenu gminy Oleśnica o obowiązku wskazywania aktualnego adresu pobytu, na terenie gminy wiejskiej Oleśnica, podczas rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy podatnik, w swojej deklaracji PIT, powinien wskazać adres zamieszkania na dzień 31 grudnia 2020 r. Adres zameldowania w tym przypadku nie ma znaczenia, tj. nie trzeba być zameldowanym na terenie gminy Oleśnica, wystarczy zamieszkiwać w jednej z jej miejscowości w ostatnim dniu 2020 roku.

   Wskazywanie przez podatnika aktualnego adresu zamieszkania w deklaracji PIT ma bezpośredni wpływ na wysokość dochodu budżetu gminy, w której podatnik zamieszkuje. 38,23 % z odprowadzanego przez każdego podatnika, zamieszkującego teren gminy Oleśnica, podatku dochodowego, trafia do budżetu gminy Oleśnica. Środki te są przeznaczane na komunikację autobusową, rozbudowę i utrzymanie: dróg, chodników, oświetlenia, sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz inne zadania związane m.in. z ochroną środowiska, oświatą, kulturą i sportem. Można powiedzieć, że wszyscy mieszkańcy, będący podatnikami z terenu gminy, mają pośrednią korzyść ze złożenia deklaracji PIT: część ich podatku zasili budżet gminy, który zostanie przeznaczony na realizację zadań, które wpłyną na poprawę jakości i komfortu życia mieszkańców i sprawią, że pieniądze odprowadzane na podatek dochodowy wrócą w postaci realizowanych przez gminę inwestycji.

   Na stronie internetowej: www.olesnica.wroc.pl, baner: „Na co idą moje pieniądze?” uruchomiono interaktywną prezentację budżetu gminy Oleśnica. Osoby zamieszkujące teren gminy mogą sprawdzić, jaka część z wypracowanych przez nich podatków wpływa do budżetu gminy i na jakie zadania (inwestycje) jest przeznaczana. Mieszkańcy znajdą tam również informacje o wysokości planowanych dochodów do budżetu, o wysokości wydatków oraz procencie, jaki stanowi w budżecie gminy dochód z podatków od osób fizycznych.

   Gmina Oleśnica bierze także udział w projekcie „Wspieraj lokalnie”, w ramach którego przygotowano program do rozliczeń PIT. Tym samym umożliwiono podatnikom z terenu gminy Oleśnica rozliczanie deklaracji podatkowych dzięki dedykowanej platformie, zamieszczonej pod adresem: https://www.pitax.pl/rozlicz/urzad-gminy-olesnica-1/

Krzysztof Skórzewski
Sekretarz Gminy Oleśnica

 
     
   
 
Serwis zgodny z specyfikacją HTML 4.01
Arkusze stylów zgodne z specyfikacją CSS
:: Prywatność :: Nota prawna :: CopyrightUrząd Gminy Oleśnica - operator i właściciel strony Hosted byProvider - dostawca usług internetowych Created byeFabrika - kreator strony internetowej Statystyki Stronę monitoruje stat24