Historia PrzesiekiMieszkańcy wsi, której istnienie wzmiankowano już w 1387 roku, trudnili się prawdopodobnie wyrębem lasu, kurzactwem, czyli wyrobem węgla drzewnego, prawdopodobnie istniały tutaj również piece to wytopu szkła.

Pierwsza wzmianka o kilku gospodarstwach w Przesiece pochodzi z 1618 r. Domy te skupiały się na obydwu brzegach doliny Podgórnej (rejon zrujnowanego ośrodka Olimpia). W 1635r. W połowie XVII w. wieś była prywatną własnością oficera cesarskiego J. Schwinghammera. Nad Czerwieniem założono kuźnię i młyn, a nieco później powstało kilkadziesiąt chałupniczych zagród.

W 1890 roku na krajobrazowe i zdrowotne walory Przesieki zwrócił uwagę malarz śląski -
Dressler; odtąd datuje się rozwój wczasowiska. W Przesiece tworzył także prozaik i dramaturg Hans-Christoph Kaergel (1889 - 1946). Pod koniec XIX wieku wieś zaczyna nabierać charakteru punktu wypadowego na Przełęcz Karkonoską, tym bardziej, że istniała wiodąca doliną Czerwienia Celna Droga, czyli fragment traktu łączącego Śląsk z Czechami. W roku 1909 powstała główna, wijąca się serpentynami, droga (dzisiejsza ul. Karkonoska). W 1911 roku miejscowość otrzymała elektryczność, a w 1913 roku do Podgórzyna Górnego (poniżej Przesieki) doprowadzono linię tramwajową.
Podczas II Wojny Światowej, ponad Przesieką, więźniowie z obozu w Gross Rosen budowali odcinek Drogi Sudeckiej. Pozostałością po tamtych czasach jest mały
cmentarzyk ofiar nazizmu. Po wojnie w gospodzie "Waldschloesschen" odnaleziono zrabowane z warszawskiej "Zachęty" obrazy Jana Matejki, a także wiele innych antyków z Krakowa, Warszawy i Wrocławia.  Kilka miesięcy po tym wydarzeniu miejscowość Hain przemianowano na Matejkowice. W marcu 1946 roku Matejkowice stały się Przesieką.

We wrześniu 1945 roku w Matejkowicach zawiązało się Dolnośląskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze, pierwsza organizacja stawiająca sobie za cel organizowanie, propagowanie i rozwijanie turystyki na terenie Dolnego Śląska.
(Kulik 1977)
Spuściznę po DTTK przejęło ostatecznie istniejące od 17.XII.1950r. Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze.

Pierwsze wczasy po wojnie zaczęto organizować w miejscowościach górskich, gdzie uruchamiano domy wypoczynkowe. Proces ten przebiegał początkowo w trzech Karkonoskich miejscowościach - Karpaczu, Szklarskiej Porębie i w Przesiece.
Po II wojnie światowej miał w Przesiece swoją letnią siedzibę Związek Literatów Polskich. Dzięki temu przekrój społeczny wsi nie był typowy. Inteligencja chętnie odwiedzała to miejsce, wielu zamieszkało tu na stałe. Z Przesieką związani byli między innymi pisarz George Bidwell, muzyk Grzymała - Siedlecki, literat ziemi mazurskiej Klemens Oleksik, poetka Julia Pióro, pisarz Jan Nepomucen Miller. Na weekendy przyjeżdżali - Andrzej Waligórski, zespół pantomimy "Gest", aforysta Henryk Jagodziński. Także dziś nie brakuje w Przesiece ludzi kultury. Swoje letnie domki mają tu - red. radia wrocławskiego Anna Piwowarska, muzyk Michał Gołebiewski, reżyser telewizyjny Wojciech Popkiewicz, architekt Tadeusz Teller. Od wielu lat w Przesiece mają swoje domy grupy buddystów, z którymi jest związany muzyk Ostaszewski. Walory wsi zauważył też mistrz buddyjski Kaploo. Przez wiele lat miejscem spotkań przyjezdnych i miejscowych była
Gospoda pod Lipami. Spłonęła w połowie lat osiemdziesiątych.Obecnie Przesieka należy do gminy Podgórzyn i - z racji swojego pięknego położenia - jest jednym z najchętniej odwiedzanych letnisk Karkonoszy. W okolicach Przesieki znajduje się wiele godnych uwagi obiektów przyrodniczych, np.
Wodospad Podgórnej


http://www.przesieka.pl/