Nieustanne podejmowanie na nowo tematu przywrócenia połączeń pasażerskich na linii kolejowej Oleśnica - Syców – Kępno, zarówno przez mieszkańców naszego regionu jak i władze samorządowe gmin, przez które ww. linia kolejowa przebiega, doprowadziło do przekonania PKP PLK do podjęcia działań zmierzających do modernizacji przedmiotowej linii kolejowej.

Odcinek linii kolejowej Oleśnica - Kępno zostanie zmodernizowany i zelektryfikowany za kwotę 711 mln zł brutto (wartość robót przedstawiona w najkorzystniejszej ofercie przez Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie).
Efektem mają być szybkie i wygodne podróże pociągiem między województwem dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i śląskim, m.in. na kierunku do Wrocławia i Wielunia, lepsza obsługa podróżnych na 8 stacjach i przystankach (3 stacjach: Bralin, Syców, Jemielna Oleśnicka i 5 przystankach: Perzów, Gęsia Górka, Stradomia, Poniatowice, Cieśle). Podróżni zyskają wygodniejsze warunki podróży dzięki nowym peronom wyposażonym w ławki, wiaty, informację pasażerską. Jasno oświetlone obiekty będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Perony będą wyższe, dzięki czemu wsiadanie i wysiadanie z pociągów będzie wygodniejsze.

Jak informuje biuro prasowe PKP PLK prace obejmą modernizację 53 km torów między Kępnem a Oleśnicą, w tym budowę sieci trakcyjnej na 46 km i przebudowę sieci na stacjach Kępno i Oleśnica. Zasilanie trasy w energię elektryczną zapewnią nowe podstacje trakcyjne Gęsia Górka i Poniatowice. Trasa zostanie przystosowana do obsługi pociągów pasażerskich z prędkością 160 km/h, a towarowych z prędkością 100 km/h.

W ramach inwestycji wymienione będą również tory oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Sprawny nadzór nad ruchem pociągów będzie prowadzony m.in. z nowej nastawni w Kępnie. Wzrost poziomu bezpieczeństwa przyniesie modernizacja 55 przejazdów kolejowo-drogowych, 5 mostów oraz 1 wiaduktu kolejowego.

Podpisanie umowy na zaprojektowanie prac i wykonanie robót budowlanych w ramach projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 181 Herby Nowe - Oleśnica na odcinku Kępno - Oleśnica z elektryfikacją” nastąpi w IV kwartale 2023 roku.

Poza korzyściami dla pasażerów (mieszkańców) każda inwestycja w obszarze infrastruktury transportowej w naszym regionie stanowi koło zamachowe dla rozwoju lokalnych firm, jednocześnie przyciąga nowe inwestycje, które generują nowe miejsca pracy blisko domów naszych mieszkańców, a to w konsekwencji przyczynia się do wzrostu gospodarczego regionu. 

Krzysztof Skórzewski
Sekretarz / Zastępca Wójta Gminy Oleśnica

Zródło: plk-sa.pl

Galeria zdjęć


Stacja kolejowa Jemielna Oleśnicka
Stacja kolejowa Jemielna Oleśnicka
Mapa z przebiegiem linii kolejowej nr 181 Oleśnica - Sytców - Kępno
Linia kolejowa nr 181 Oleśnica - Sytców - Kępno