MEN Konsultacje publiczne rozporządzeń - Edukacja zdrowotna i edukacja zdrowotna - zdrowie seksualne
MEN informuje, że rozpoczęły się konsultacje społeczne projektów rozporządzeń, które wprowadzają przedmiot
edukacja zdrowotna jako obowiązkowy oraz przedmiot edukacja zdrowotna - zdrowie seksualne jako
nieobowiązkowy.
Konsultacje publiczne potrwają do 11 czerwca br.
Przedmiot edukacja zdrowotna jako obowiązkowy
Przedmiot edukacja zdrowotna będzie realizowany obowiązkowo od 1 września 2026 roku:
• w szkołach podstawowych w klasach IV–VIII (w wymiarze 1 godziny tygodniowo w każdej klasie);
• w szkołach ponadpodstawowych: w liceum ogólnokształcącym, technikum oraz branżowej szkole I stopnia (w
wymiarze 2 godzin w cyklu kształcenia).
W podstawie programowej edukacji zdrowotnej pozostanie 9. z dotychczasowych 10. działów tematycznych
tj. działy: Wartości i postawy, Zdrowie fizyczne, Aktywność fizyczna, Odżywianie, Zdrowie psychiczne, Zdrowie
społeczne, Zdrowie środowiskowe, Dojrzewanie (w szkole podstawowej), Internet i profilaktyka uzależnień oraz
System ochrony (zdrowia w szkołach ponadpodstawowych).
Projekt podstawy programowej edukacji zdrowotnej przewiduje również kilka uzupełnień obejmujących m.in.:
• uzupełnienie celów kształcenia o rozumienie znaczenia wiedzy opartej na dowodach naukowych;
• wzmocnienie treści dotyczących higieny jamy ustnej,
• uzupełnienie treści dotyczących stosowania zasad zdrowego nawadniania,
• rozwijania kompetencji w zakresie rozumienia potrzeb osób z doświadczeniem chorób i stanów przewlekłych,
w tym osób po udarze mózgu oraz osób z rozpoznaną padaczką,
• rozszerzenie zagadnień odnoszących się do zdrowia społecznego o kwestie związane z wartością rodziny,
w tym w rodziny wielodzietnej,
• rozszerzenie działu Zdrowie społeczne o zagadnienia dotyczące rozpoznawania przemocy, dbania o granice
osobiste oraz reagowania na ich przekroczenie,
• dodanie phishingu i kradzieży tożsamości do katalogu zagrożeń wynikających z niewłaściwego używania TiK.
Przedmiot edukacja zdrowotna – zdrowie seksualne jako nieobowiązkowy
Przedmiot edukacja zdrowotna – zdrowie seksualne będzie realizowany nieobowiązkowo od 1 września
2026 roku:
• w szkołach podstawowych w klasach IV–VI w wymiarze po 1 godzinie w roku szkolnym;
• w szkołach podstawowych w klasach VII i VIII w wymiarze po 2 godziny w roku szkolnym;
• w szkołach ponadpodstawowych w wymiarze po 3 godzin w roku szkolnym w dwóch klasach (I i II albo II i III
albo I i III).
Szczegółowe zasady i sposób realizacji zajęć edukacja zdrowotna – zdrowie seksualne zostały określone
w projekcie rozporządzenie Ministra Edukacji w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści
dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa,
o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych
w podstawie programowej kształcenia ogólnego.
Nauczyciel prowadzący te zajęcia wraz z wychowawcą, w każdym roku szkolnym przed przystąpieniem
do realizacji tych zajęć, przeprowadzi co najmniej jedno spotkanie informacyjne z rodzicami uczniów
niepełnoletnich oraz z uczniami pełnoletnimi.
Za przeprowadzenie tych spotkań odpowiedzialny będzie dyrektor szkoły, który ustali termin ich organizacji
w szkole i poinformuje o nich rodziców uczniów.
Ramowe plany nauczania
Projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania przewiduje:
1. zmiany określające szczegółowy wymiar zajęć edukacji zdrowotnej w poszczególnych klasach i typach szkół
2. zmiany o charakterze doprecyzowującym w zakresie klas I–III szkoły podstawowej, dotyczące tygodniowego
wymiaru godzin edukacji artystycznej – plastyki i muzyki oraz zajęć z zakresu edukacji technicznej i
informatycznej, w przypadku powierzenia prowadzenia tych zajęć innym nauczycielom niż nauczyciel
kształcenia zintegrowanego;
3. zmianę w zakresie klas I–III w przepisach określających wymiar godzin w przypadku powierzenia prowadzenia
zajęć wychowania fizycznego nauczycielom wychowania fizycznego, którzy będą mogli prowadzić część
lub wszystkie godziny ww. zajęć;
4. zmianę o charakterze doprecyzowującym w przepisie określającym sposób ustalania zajęć przyrody
w tygodniowym rozkładzie zajęć w klasach IV–VI szkoły podstawowej;
5. wymóg zestawienia w bloku dwóch (z pięciu) godzin zajęć języka polskiego tygodniowo w klasach IV–VIII szkoły
podstawowej;
6. zmianę w ramowym planie nauczania dla szkoły podstawowej nazwy przedmiotu „edukacja
dla bezpieczeństwa” na „kształcenie obronne” (zmiana wejdzie w roku szkolnym 2027/2028).
W pozostałym zakresie projekt zawiera analogiczne rozwiązania do obecnie obowiązujących – określonych
w rozporządzeniu Ministra Edukacji z dnia 20 maja 2024 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych
szkół (Dz.U. z 2024 r. poz. 781 oraz z 2025 r. poz. 363 oraz z 2026 r. poz. 378).
Rozporządzenia dostępne są na stronie:
https://www.gov.pl/web/edukacja/edukacja-zdrowotna-i-edukacja-zdrowotna--zdrowie-seksualne--projekty-
rozporzadzen-ministra-edukacji-skierowane-do-konsultacji-publicznych