Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleœnica Nagrody, wyróżnienia i podziękowania dla Urzędu Gminy Oleœnica Elektroniczne Biuro Obsługi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / Oświata / Historia

Kalendarz na Marzec 2019:

PnWtŚrCzPtSoN
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 2223 24
25 26 27 28 29 30 31

Dziś mamy 81 dzień roku
do końca pozostało 284 dni
Znak zodiaku:Baran
Historia

O początkach szkoły i miejscowościach dowiemy się na podstawie Kroniki Szkoły prowadzonej przez Kierownika Szkoły Pana Bronisława Grażewicza.
Szkoła Podstawowa rozpoczęła swoją działalność oświatową zaraz po odzyskaniu wolności przez Polaków. Jak czytamy w księdze : „ My nauczyciele możemy śmiało powiedzieć, że nas nie zabraknie w żadnym szeregu sumiennych ludzi pracy, odbudowujących na tych ziemiach wszystkie formy polskiego życia narodowego, na zasadach prawdziwej demokracji. W pracy szkoły będą przyświecały ideały: wolność, niepodległość i suwerenność ojczyzny, oświata i dobro ludu polskiego”.

  

W kronice szkolnej możemy przeczytać:
„ Dnia 5go listopada 1945r. została otwarta we Wszystkich Świętych pierwsza polska publiczna Szkoła powszechna o dwóch nauczycielach. Kuratorem Okręgu SzkolnegoWrocławskiego był ob.Dębski Jan. Nauczycielami zostali mianowani nauczyciele – repatrianci z Wileńszczyzny: Grażewicz Bronisław i Grażewicz Jadwiga.” (…)

Pierwszy rok

Pierwszy rok szkolny po zakończeniu wojny był bardzo trudny. Zniszczony budynek, brak opału, grupa dzieci w różnym wieku i tylko dwóch nauczycieli. Jednak ogromny wysiłek gromady wiejskiej, pierwszego powojennego sołtysa p. Pawłowskiego Józefa oraz małego grona pedagogicznego sprawił, iż rok szkolny 1945/1946 ukończyło z powodzeniem 55 uczniów. Należy dodać, iż w dniu 28.06.1946r stan liczebny uczniów wzrósł do 63 dzieci.
Pierwszy rok, to rok trudny ale i smutny, gdyż 23 maja 1946r zmarła żona Kierownika Szkoły- Pani Jadwiga Grażewicz i jak donosi w Kronice p. Bronisław Grażewicz „ Na miejsce zmarłej został mianowany z dniem 1 czerwca 1946r ob. Czenis Henryk.”

Kolejne lata

W 1946r powiększyła się liczba uczniów do 151 przy stanie grona nauczycielskiego  4 osoby. Wzrost liczebności dzieci był konsekwencją napływu osadników zza Buga. Uczniowie uczyli się w 3 izbach lekcyjnych, klasy VI i VII były łączone.
„W 1947r. Szkoła we Wszechświętych staje się zbiorczą szkołą, gdyż zaczęły napływać dzieci do klas wyższych z sąsiednich obwodów szkolnych:z Solnik Wielkich, ze Strzelina, ze Stronia i Bogusławic.”Już 26 czerwca 1948r. do szkoły uczęszczało 188 uczniów.
Jak wynika z Kroniki obsada nauczycielska zmieniała się bardzo często, jednak Szkoła tętniła życiem: działał chór, koło PCK, SKOW, SKTPPR, Spółdzielnia Uczniowska, 4 drużyny ZHP. Uczniowie brali czynny udział w uroczystościach związanych z świętami państwowymi i wiejskimi.

Szkoła współcześnie

Szkoła, w której przyszło nam uczyć się, pracować pod koniec XX wieku i na przełomie XXI, to nowy budynek oddany do użytku w 1994r.Budynek jest na miarę czasów nowoczesny, posiada nowoczesne olejowe ogrzewanie, ekologiczne szambo, zaadoptowane pomieszczenia na salkę gimnastyczną ( 108m2), klasopracownię komputerową, sklepik uczniowski, bibliotekę i 7 sal lekcyjnych.
Wnętrze szkoły zostało odmalowane w całości na przełomie 2003/2004r. za sprawą pracowitych rodziców uczniów, pani Dyrektor i sponsorów, dzięki którym sale i korytarze są świeże, nadają inny obraz szkole.


 

     
   
 
Serwis zgodny z specyfikacją HTML 4.01
Arkusze stylów zgodne z specyfikacją CSS
:: Prywatność :: Nota prawna :: CopyrightUrząd Gminy Oleśnica - operator i właściciel strony Hosted byProvider - dostawca usług internetowych Created byeFabrika - kreator strony internetowej Statystyki Stronę monitoruje stat24