Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleœnica Nagrody, wyróżnienia i podziękowania dla Urzędu Gminy Oleœnica Elektroniczne Biuro Obsługi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / Oświata / Historia

Kalendarz na Grudzień 2018:

PnWtŚrCzPtSoN
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 1112 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Dziś mamy 345 dzień roku
do końca pozostało 20 dni
Znak zodiaku:Strzelec
Historia

O początkach szkoły i miejscowościach dowiemy się na podstawie Kroniki Szkoły prowadzonej przez Kierownika Szkoły Pana Bronisława Grażewicza.
Szkoła Podstawowa rozpoczęła swoją działalność oświatową zaraz po odzyskaniu wolności przez Polaków. Jak czytamy w księdze : „ My nauczyciele możemy śmiało powiedzieć, że nas nie zabraknie w żadnym szeregu sumiennych ludzi pracy, odbudowujących na tych ziemiach wszystkie formy polskiego życia narodowego, na zasadach prawdziwej demokracji. W pracy szkoły będą przyświecały ideały: wolność, niepodległość i suwerenność ojczyzny, oświata i dobro ludu polskiego”.

  

W kronice szkolnej możemy przeczytać:
„ Dnia 5go listopada 1945r. została otwarta we Wszystkich Świętych pierwsza polska publiczna Szkoła powszechna o dwóch nauczycielach. Kuratorem Okręgu SzkolnegoWrocławskiego był ob.Dębski Jan. Nauczycielami zostali mianowani nauczyciele – repatrianci z Wileńszczyzny: Grażewicz Bronisław i Grażewicz Jadwiga.” (…)

Pierwszy rok

Pierwszy rok szkolny po zakończeniu wojny był bardzo trudny. Zniszczony budynek, brak opału, grupa dzieci w różnym wieku i tylko dwóch nauczycieli. Jednak ogromny wysiłek gromady wiejskiej, pierwszego powojennego sołtysa p. Pawłowskiego Józefa oraz małego grona pedagogicznego sprawił, iż rok szkolny 1945/1946 ukończyło z powodzeniem 55 uczniów. Należy dodać, iż w dniu 28.06.1946r stan liczebny uczniów wzrósł do 63 dzieci.
Pierwszy rok, to rok trudny ale i smutny, gdyż 23 maja 1946r zmarła żona Kierownika Szkoły- Pani Jadwiga Grażewicz i jak donosi w Kronice p. Bronisław Grażewicz „ Na miejsce zmarłej został mianowany z dniem 1 czerwca 1946r ob. Czenis Henryk.”

Kolejne lata

W 1946r powiększyła się liczba uczniów do 151 przy stanie grona nauczycielskiego  4 osoby. Wzrost liczebności dzieci był konsekwencją napływu osadników zza Buga. Uczniowie uczyli się w 3 izbach lekcyjnych, klasy VI i VII były łączone.
„W 1947r. Szkoła we Wszechświętych staje się zbiorczą szkołą, gdyż zaczęły napływać dzieci do klas wyższych z sąsiednich obwodów szkolnych:z Solnik Wielkich, ze Strzelina, ze Stronia i Bogusławic.”Już 26 czerwca 1948r. do szkoły uczęszczało 188 uczniów.
Jak wynika z Kroniki obsada nauczycielska zmieniała się bardzo często, jednak Szkoła tętniła życiem: działał chór, koło PCK, SKOW, SKTPPR, Spółdzielnia Uczniowska, 4 drużyny ZHP. Uczniowie brali czynny udział w uroczystościach związanych z świętami państwowymi i wiejskimi.

Szkoła współcześnie

Szkoła, w której przyszło nam uczyć się, pracować pod koniec XX wieku i na przełomie XXI, to nowy budynek oddany do użytku w 1994r.Budynek jest na miarę czasów nowoczesny, posiada nowoczesne olejowe ogrzewanie, ekologiczne szambo, zaadoptowane pomieszczenia na salkę gimnastyczną ( 108m2), klasopracownię komputerową, sklepik uczniowski, bibliotekę i 7 sal lekcyjnych.
Wnętrze szkoły zostało odmalowane w całości na przełomie 2003/2004r. za sprawą pracowitych rodziców uczniów, pani Dyrektor i sponsorów, dzięki którym sale i korytarze są świeże, nadają inny obraz szkole.


 

     
   
 
Serwis zgodny z specyfikacją HTML 4.01
Arkusze stylów zgodne z specyfikacją CSS
:: Prywatność :: Nota prawna :: CopyrightUrząd Gminy Oleśnica - operator i właściciel strony Hosted byProvider - dostawca usług internetowych Created byeFabrika - kreator strony internetowej Statystyki Stronę monitoruje stat24