Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleœnica Nagrody, wyróżnienia i podziękowania dla Urzędu Gminy Oleœnica Elektroniczne Biuro Obsługi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / AktualnościHerb Gminy Oleśnica
2010-01-22 09:17:14, opublikował: Kędziora Piotr

 

Herb Gminy Oleśnica

      Herb gminy jest charakterystycznym znakiem wspólnoty samorządowej. Herb wyraża wspólne dla wszystkich mieszkańców gminy ideały, wartości jak również tradycję lokalną,
przy tym otacza go dostojeństwo i honor. Jednocześnie poza swą funkcją heraldyczną staje
się elementem promocyjnym, wyróżniającym gminę spośród innych jednostek samorządu terytorialnego, tworząc tym samym system identyfikacji wizualnej.
      Gmina Oleśnica, zgodnie z uchwałą Rady Gminy Oleśnica Nr 71/XVII/95 z dnia 10 listopada 1995 roku, posługuje się dwoma wersjami herbu: Herbem Gminy Oleśnica, zwanym w uproszczeniu – małym oraz Herbem Uroczystym Gminy Oleśnica, zwanym w uproszczeniu – dużym. Herb uroczysty jest zwieńczony mitrą książęcą, posiada trzymacze w postaci lwów oraz wstęgę z napisem Gmina Oleśnica. Herb uroczysty stosuje się w przypadkach wymagających podkreślenia uroczystego charakteru.

                   

             Herb Gminy Oleśnica                                Herb Uroczysty Gminy Oleśnica

      Herb Gminy Oleśnica, jako gminy okalającej miasto Oleśnicę, a swym obszarem dawniej będącej najbliższym i podstawowym trzonem ziem wokół grodu, a potem zamku, jako siedziby księstwa oleśnickiego, powstał w oparciu o pierwszą znaną dziś pieczęć wybitą w Oleśnicy w 1310 r.

 


 

Odrys odcisku pieczęci z 1310r. zamieszczony w książce „Oleśnica” Marii Starzewskiej s.12

     Herbem Gminy Oleśnica jest tarcza w formie staro francuskiej, zbliżona do stosowanych w wieku XIII na Śląsku. Tarcza jest barwiona na dwie barwy – jedna nad drugą. Górna część pola tarczy jest w barwie ciemnej czerwieni, dolna część jest barwą metalu – złota. Godłem Gminy Oleśnica jest czarny, piastowski, dolnośląski orzeł, ze srebrną przepaską poprzez łuk skrzydeł (na złotym polu), wzlatujący i wpatrzony w srebrzysty półksiężyc, rożkami zwrócony ku górze (na czerwonym polu), ze srebrnym łacińskim krzyżem po środku. Krzyż po bokach jest pod skosem osłonięty (uskrzydlony) złotymi kłosami żyta, prześwitującymi czerwienią tła. Różki półksiężyca są zwieńczone sześciopromiennymi (naturalistycznymi) złotymi gwiazdami, stojącymi jednym z promieni na szczycie (ostrzu) rożka księżyca. Kolorystycznie herb zamyka się barwami: dwa metale srebro i złoto oraz kolor czerwieni i czerń.
      Kolejne wprowadzone elementy mają na celu udostojnienie herbu. Nad tarczą herbową wije się czerwona wstęga, ze srebrnym napisem: Gmina - Oleśnica - Gmina. Bezpośrednio nad wstęgą, wieńcząc tarczę, znajduje się złota mitra książęca z czerwonym wyłożeniem i czerwonymi zdobiącymi kamieniami. Czerwień zarówno wstęgi jak i materiału w mitrze jest taka sama jak w górnej części pola tarczy herbowej. Po obu stronach tarczy znajdują się (w suporcie) dwa złote lwy, zwrócone postaciami i głowami w stronę tarczy, ujmując ją pazurami górą i bokiem – każdy z nich.

 


Pobierz plik herbu:

Pobierz w formacie gif:    Herb Gminy Oleśnica             Herb Uroczysty Gminy Oleśnica
Pobierz w formacie jpg:    Herb Gminy Oleśnica             Herb Uroczysty Gminy Oleśnica
Pobierz w formacie cdr:    Herb Gminy Oleśnica             Herb Uroczysty Gminy Oleśnica

 
     
   
 
Serwis zgodny z specyfikacją HTML 4.01
Arkusze stylów zgodne z specyfikacją CSS
:: Prywatność :: Nota prawna :: CopyrightUrząd Gminy Oleśnica - operator i właściciel strony Hosted byProvider - dostawca usług internetowych Created byeFabrika - kreator strony internetowej Statystyki Stronę monitoruje stat24